Od kilku miesięcy po serii trzech obniżek w bieżącym roku, ustanowione zostały przez Narodowy Bank Polski (dalej zwany NBP) najniższe w historii stopy procentowe. W efekcie tych korekt, aktualne koszty kredytu hipotecznego są bardzo przystępne, a wysokość comiesięcznych zobowiązań kredytowych również historycznie najniższa.

Aktualne stopy procentowe ustalone przez RPP

Kredyt hipoteczny - koszt - monety i domekAktualnie poziom stóp procentowych jest na poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej.

Niskie stopy procentowe a kredyt hipoteczny

Jak aktualny poziom stóp procentowych ma się do kredytu hipotecznego? Czy warto zaciągać zobowiązania na dłuższy okres (a takim jest spłata kredytu hipotecznego)? Sprawdźmy korzyści i ewentualne wady takiej decyzji.

Aktualnie stopy procentowe NBP są bliskie 0%. Decyzje te podyktowane zostały oficjalnie potencjalnym kryzysem wywołanym zamknięciem gospodarki z powodu pandemii. Niski koszt kredytu odciąża gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, która już zaciągnęły zobowiązania, jak również daje szanse na tanią pożyczkę nowym klientom.

Takimi klientami są również osoby chcące zakupić mieszkanie posiłkując się kredytem hipotecznym. Zaciąganie zobowiązania w tym momencie jest bardzo korzystne. Niskie stopy procentowe według rady polityki pieniężnej NBP zostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca 2021 roku. Zatem szansa na niezmienny koszt kredytu pozostaje przynajmniej w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że zobowiązanie jakim jest kredyt hipoteczny zaciągamy zwykle na dłuższy okres tj. 20 czy 30 lat. W tym czasie wysokość stóp procentowych z powodu różnych zawirowań na rynkach finansowych i zmieniającej się sytuacji gospodarczej będzie się zmieniać.

Czy stałe oprocentowanie na 5 lat jest rozwiązaniem?

Ważne aby przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego mieć tego pełną świadomość, gdyż wzrost oprocentowania o 2 czy 3 punkty procentowe podniesie ratę naszego kredytu o kilkaset złotych. Część banków na wypadek zmiany oprocentowania kredytu proponuje odpłatną opcję, która zabezpiecza nas na wypadek zmiany stóp procentowych. Mowa o stałym oprocentowaniu na okres np. 5 lat.

Pamiętajmy jednak o tym, że oferowane np. przez PKO BP czy inne banki RRSO (połączenie marży i WIBOR-u) będzie nieco wyższe niż obecnie jest oferowane przy WIBORze 3M na poziomie 0,21%. Pod uwagę przy tego typu produkcie jest brany średni WIBOR z okresu 2 lub więcej lat.

Dzięki takiemu rozwiązaniu mimo wzrostu oprocentowania kredytów nasza rata pozostaje na takim samym poziomie. Opcja ta jest o tyle korzystne, że na obecną chwilę niskie stopy procentowe bliskie 0%, mogą już tylko wzrosnąć, zatem warto przemyśleć taką koncepcje.

Stopy procentowe a kredyty mieszkaniowe – podsumowanie

Aktualnie niskie stopy procentowe NBP to dobry czas aby skorzystać z oferty kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że ewentualny wzrost stóp procentowych, który nastąpi w perspektywie kilkunastu miesięcy, będzie miał wpływ na wysokość rat naszego zobowiązania wobec banku. Warto dopytać bank, czy nie ma w ofercie zabezpieczenia na tego typu sytuację i na własnym przypadku skalkulować czy będzie dla nas korzystne.