Ponad 6 biliardów złotych – tyle mają wynieść reparacje wojenne, których domaga się Polska od Niemiec za lata 1939-1945. To ponad 2 razy więcej niż wynosi PKB w Polsce. 1. września 2022 roku w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Jarosław Kaczyński ogłosił, że polski rząd wystąpi o te pieniądze do Bundestagu. Czy Polska uzyska reparacje wojenne od Niemiec? Ile już pieniędzy dostaliśmy od Niemiec od tej pory? Co na to krajowi oraz zagraniczni dziennikarze?

Reparacje od Niemiec za zbrodnie i kradzieże – czego Polska żąda od potomków III Rzeszy?

Reparacje wojenne odbiły się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Zagraniczne media podają, że Polska chce, aby Niemcy wypłaciły odszkodowanie w wysokości 1,3 biliona dolarów za nazistowską inwazję podczas II wojny światowej.

Zdjęcie od Futuredu / Edunews.pl

Dokładna suma strat poniesionych przez Polskę wynosi 6 220 609 mln zł. Obecnie roczne PKB Polski wynosi ok. 2,6 biliona złotych, a więc mowa tu o kwocie dwukrotnie przewyższającej to co nasz kraj zdoła gospodarczo wypracować samodzielnie.

Lider partii rządzącej uważa, że to realna kwota, która nie zagraża gospodarce Niemiec – dopuszcza nawet myśl, że kwota ta może być wypłacana w ratach. Premier Mateusz Morawiecki także odniósł się do sytuacji, podkreślając, że za zaistniałe zbrodnie Niemcy ponoszą odpowiedzialność, jako całe społeczeństwo.

Co strona niemiecka na żądanie reparacji?

Rzecznik niemieckiego MSZ Christopher Burger na temat reparacji wojennych ma zupełnie odmienne zdanie niż strona polska. Podkreślił, że Polska zrzekła się reparacji wojennych już w 1953 roku. Podobno rząd polski kilkakrotnie potwierdzał tę rezygnację. Czy takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce?

Czy Polska zrzekła się reparacji wojennych w 1953 roku?

Po II wojnie światowej podczas konferencji jałtańskiej RFN i NRD zostały zobowiązane przez szefów rządów USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii do wynagrodzenia w naturze straty spowodowane przez nie w toku wojny dla narodów sojuszniczych. Takie odszkodowanie powinny w pierwszej kolejności otrzymać te kraje, na których spoczywał główny ciężar wojny i które poniosły największe straty. Wtedy zdecydowano, że RFN i NRD są zobowiązane zapłacić 20 miliardów dolarów – 50% tej kwoty miała otrzymać Rosja, a drugie 50% mięli otrzymać alianci w Paryżu. Polska, pomimo olbrzymich strat nie była podmiotem debaty na konferencji.

Podczas konferencji Poczdamskiej ustalono kwestię reparacji wojennych dla Polski i zamknięto ją pod ogólnym hasłem, iż ZSRR zobowiązuje się zaspokoić polskie żądania o odszkodowanie ze swej własnej części reparacji. Józef Stalin zasugerował ówcześnie, że będzie to 15% z ich reparacji, czyli ok. 1,5 miliarda dolarów.

Sprawdź też: Potencjał drzemiący w Boomerach – w czym tkwi siła pokolenia wyżu demograficznego?

23. sierpnia 1953 roku komunistyczna Rada Ministrów PRL pod presją ZSRR zrzekła się odszkodowań. Uchwałę podpisał w tamtym okresie Premier Bolesław Bierut. Dwa lata później ten sam organ potwierdził, że stan wojny pomiędzy polską a Niemcami został zakończony.

W 1972 roku Polska otrzymała 100 miliardów marek niemieckich na rzecz ofiar pseudomedycznych eksperymentów dokonywanych na polskich obywatelach. 3 lata później Polska otrzymała 1,3 miliona niemieckich marek na świadczenia emerytalno-rentowe oraz miliard marek kredytu z oprocentowaniem 2%.

Sprawdź też: Ranking chwilówek online bez BIK i KRD 2022

Co o polskich żądaniach reparacji sądzą zagraniczne media?

Niemiecki BILD wskazuje, że politykom PIS chodzi jedynie o politykę wewnętrzną. W przeciwnym razie cała sprawa musiałaby trafić do międzynarodowego sądu, co zepsułoby relacje polsko-niemieckie.
W USA z kolei media zgodne są co do tego, że Niemcy brutalnie napadły na Polskę i powinny zapłacić  zadośćuczynienie z tego powodu.

Holenderskie media opowiadają się za niemiecką stroną i przytaczają konferencję niemieckiego rzecznika MSZ, że polska zrzekła się jakichkolwiek reparacji wojennych.

W Belgii odniesiono się to tego, że Jarosław Kaczyński i jego raport nie tylko opisuje polskie straty, ale i budzi opinię międzynarodową z wieloletniego letargu w tej sprawie. Raport odbił się na skalę międzynarodową, bowiem nawet singapurskie media odnoszą się do tej sprawy.

Sprawdź też: Jak wykonać płatność BLIK w sklepie i online? Krok po kroku, jak wygenerować kod?

Czy Polska ma realne szanse na uzyskanie reparacji wojennych?

Mimo podzielonej opinii międzynarodowych mediów, autorzy raportu uważają, że uzyskanie reparacji wojennych od strony niemieckiej jest realne. Pomimo faktycznego zrzeknięcia się roszczeń w 1953 roku co do odszkodowania, nie zamyka ona okna na dalsze rozstrzygnięcie sprawy i negocjacjami z Niemcami. Inni uważają, że roszczeń powinniśmy doszukiwać się w Rosji, a nie u Niemiec.