W okresie jesienno-zimowym przeciętny Kowalski na ogrzanie mieszkania musi przeznaczyć 5 ton węgla. Polska Grupa Górnicza co roku publikuje raport z ofertą oraz wyceną węgla na swojej oficjalnej stronie internetowej. Jeszcze rok temu 5 ton węgla kosztowała Polaka około 5 tys zł, aktualnie jest to cena rzędu 20 tys zł. Dla niektórych węgiel jest nieosiągalny, bowiem panuje niedobór tego surowca.

Czy węgiel stanie się przekleństwem polskiej gospodarki?

Aktualnie społeczeństwo stara się odejść od węgla ze względu na zły wpływ na środowisko naturalne. Polska duma narodowa częściej zastępowana jest energią odnawialną czy też biotworzywami. Polityka Unii Europejskiej ma na celu poszukiwanie niskoemisyjnych źródeł energii, niestety z wyłączeniem węgla. Stawia to Polskę w trudnej sytuacji, ponieważ połowa Polaków nadal używa węgla kamiennego do ogrzewania swoich czterech ścian. Dlaczego węgla brakuje?elektrownia węglowa - kotły, chmury na niebie

Jakie są przyczyny wzrostu cen węgla?

Niespełna 3 mln Polaków używa węgla do ogrzania mieszkania, a roczne zapotrzebowanie na węgiel to ok. 10 mln ton. Węgiel jest droższy, ponieważ polityka UE zakłóciła podaż na rynkach światowych. Celem było trzymanie się z dala od węgla i zlikwidowanie polskich kopalń. Niestety nie sprzyja to dostawom węgla, co przekłada się na cenę.

  • wpływ pandemii COVID-19 – na tę sytuację niewątpliwie wpłynęła pandemia COVID-19. Wydobycie węgla to rosnący problem z powodu zakłóceń w łańcuchach dostaw towarów i usług,
  • zakłócenia w produkcji – producenci przestali produkować, a konsumenci nadal potrzebują surowców. Wniosek jest taki, że węgla brakuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie,
  • brak możliwości importu – z tego powodu nie ma nawet możliwości importu węgla do Polski, co może być lekarstwem na ten niedobór surowców w naszym kraju.

Kolejne powody wzrostu ceny węgla

Kolejnym powodem rosnącej ceny węgla jest sytuacja geopolityczna na świecie, w szczególności zakaz importu rosyjskiego węgla. Odcięcie Polski oraz pozostałych krajów unii europejskiej od rosyjskiego węgla spowodował niedobór na rynku. Polskie kopalnie nie nadążają z wydobyciem węgla i zapotrzebowaniem na rynku, dlatego łatały tą dziurę węglem importowanym, co w obecnym czasie zostało to mocno ograniczone.

Czy na polskim rynku nie będzie węgla?

W rzeczywistości, istnieje możliwość, że podczas obecnego sezonu grzewczego może dojść do braku węgla. Obawy te są motywowane rosnącymi cenami tego surowca, co skłania Polaków do gromadzenia zapasów węgla. Jeśli dynamika rynku węgla pozostanie bez zmian, ceny nadal będą rosły. Przewiduje się, że cena ekogroszku na sezon grzewczy może wzrosnąć do 5 tys. zł. Niewątpliwie, niedobór węgla na rynku będzie coraz bardziej odczuwalny dla Polaków.

Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym

Dodatek węglowy to dodatkowe świadczenie, które ma pomóc osobom ogrzewającym swoje domy węglem. Każde gospodarstwo domowe może ubiegać się o ten dodatek, po prawidłowym wypełnieniu wniosku i złożeniu go do odpowiedniego urzędu. Wysokość jednorazowego świadczenia wynosi 3 tys zł.

Ustawa jednak nie precyzuje, że fundusze z dodatku muszą zostać wydane na węgiel, co oznacza, że mogą być wykorzystane na dowolny cel. Dodatek węglowy jest nieopodatkowany i nie musi być deklarowany w zeznaniu podatkowym PIT.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Aby wypełnić wniosek o dodatek węglowy, konieczne jest podanie swoich danych osobowych, takich jak numer i seria dowodu osobistego oraz numer rachunku bankowego, na który będą przelane środki z dodatku. We wniosku trzeba również podać informacje o wszystkich członkach gospodarstwa domowego, źródle ogrzewania, które jest używane, oraz złożyć oświadczenie o prawdziwości zeznania.

Sprawdź też: Ranking darmowych kont firmowych online

Korzyści z dodatku węglowego

Dodatek węglowy będzie niewątpliwie pomocny dla pewnej grupy społeczeństwa w Polsce, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Pieniądze z dodatku nie muszą być deklarowane co do ich wykorzystania. Jednak te dodatkowe miliony wydane na pomoc społeczeństwu mogą prowadzić do wzrostu inflacji, ponieważ są one finansowane z funduszy podatkowych.