Inwestorzy zainteresowani kryptowalutami często korzystają ze specjalnych giełd i portfeli, by handlować wirtualnymi monetami. Nie jest to jednak jedyny sposób – alternatywne metody na uczestnictwo w tym rynku są dostępne również w ofertach tradycyjnych banków i brokerów.

Dlaczego inwestycje w kryptowaluty są tak popularne?

Obserwując wykresy najpopularniejszych kryptowalut, można zauważyć przede wszystkim astronomiczne wzrosty wartości, a także dość drastyczne upadki. Mimo sporej zmienności w kursach większość cyfrowych monet w długoterminowej perspektywie zwiększa swoją wartość. Co stoi za tak dużym popytem? Warto przede wszystkim podkreślić, że kryptowaluty nie są jedynie narzędziem do spekulacji – dla wielu osób to także kluczowe zabezpieczenie na przyszłość.

Zwłaszcza w kontekście rekordowo wysokiej inflacji wielu walut z całego świata należy zwrócić uwagę na jedną z głównych cech wirtualnych monet. Większość z nich, w tym m.in. Bitcoin, Litecoin czy Ripple (XRP), to z definicji waluty deflacyjne ze względu na ograniczoną ilość pieniądza w obiegu. W przypadku Bitcoina limit monet, które mogą kiedykolwiek zostać „wydobyte”, to zaledwie 21 milionów. Jednocześnie co jakiś czas nagrody za „kopanie”, czyli potwierdzanie transakcji w sieci, są zmniejszane. Ograniczona podaż oznacza z kolei, że wartość pozostałych pieniędzy, które są już w systemie, w teorii powinna systematycznie rosnąć. Kryptowaluty działają zatem w zupełnie odwrotny sposób niż tradycyjne waluty fiducjarne, które są podatne na inflację ze względu na ewentualny dodruk czy działania banków centralnych. Kolejnym ważnym aspektem jest właśnie brak zależności od banków, który łączy się także ze zwiększoną prywatnością i możliwością samodzielnego zweryfikowania każdej transakcji.

Giełdy kryptowalutowe

W sieci możemy znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki stron umożliwiających handel kryptowalutami. Nie wszystkie z nich są jednak godne zaufania – mimo że wirtualne monety są stosunkowo bardzo młodym instrumentem finansowym, w ich krótkiej historii nie brakuje licznych przekrętów, oszustw i innych problemów. Z tego względu wielu inwestorów ma niewielkie zaufanie do giełd zajmujących się wyłącznie kryptowalutami. Mimo że niektóre z nich z pewnością są w stanie zapewnić odpowiednią ochronę środków, należy mieć na uwadze, że zabezpieczenia ze strony standardowych banków i maklerów są znacznie stabilniejsze.

Bezpieczne i wygodne inwestycje w kryptowaluty przez fundusze ETF

Jak zatem inwestować w kryptowaluty online, by nie ryzykować utraty całego kapitału wskutek oszustw lub innych niespodziewanych sytuacji? Warto skorzystać z ofert banków, które zapewniają dostęp do ETF-ów na wirtualne monety – należy do nich między innymi Saxo. Obrót jednostkami funduszu odbywa się w bezpiecznym środowisku, podczas gdy za handel samymi walutami odpowiadają zaufani dostawcy, którzy dopasowują swoje działania do sytuacji rynkowej. Dzięki temu proces ten jest prosty, przejrzysty, a także bezpieczniejszy niż w przypadku wielu giełd kryptowalut.

Nie oznacza to jednak, że jest to inwestycja całkowicie pozbawiona ryzyka. Handel kryptowalutami przez ETF-y również może skończyć się stratą środków – będzie to jednak zależne wyłącznie od naszych działań i decyzji podejmowanych na rynku. Warto przy tym podkreślić, że tego typu instrumenty w przypadku kryptowalut przeważnie nie są oferowane z dźwignią, co ogranicza ewentualne straty przy gwałtownych spadkach kursów.