Oszczędności nigdy nie ma za wiele. Zawsze każda suma – drobna czy większa znajdzie swoje przeznaczenie w domowym budżecie. Może to być zakup lub lokowanie środków. W codziennym życiu możemy odmówić sobie jakiejś przyjemności. Natomiast w świecie finansów, to odpowiednie produkty bankowe są środkiem do pomnożenia naszych oszczędności.

Na pewno nikt nie ma problemu pt. “co zrobić ze swoją nadwyżką pieniędzy”. Jednak co jak zacząć oszczędzać pieniądze? Czy da się oszczędzać mając jedynie grosze do odłożenia? Dziś naszym celem jest uchwycenie sytuacji, które zbędnie generują nam koszty w banku. Przyjrzymy produktom bankowym używanym przez klientów.

Czym jest produkt bankowy?

Produkty powstają najczęściej i w największej ilości, gdy istnieje na nie popyt. Dzieje się tak niezależnie od profilu firmy. Produkty zawsze w większej bądź mniejszej skali znajdą swoich odbiorców.

Posiadanie konta bankowego daje poczucie komfortu. Dzięki, któremu nie musimy bezproduktywnie czekać w kolejce do kasy po odbiór wypłaty. Nasze czekanie ogranicza się do sprawdzania stanu konta w komputerze lub smartfonie między jednym a drugim odcinkiem serialu.

Produkty również generują koszty. Mogą być narzucone lub wynikać z zapotrzebowania. Doskonałym przykładem jest karta płatnicza. Z pozoru daje poczucie niezależności i bezpieczeństwa, gdyż nie nosimy gotówki przy sobie. Jednak jest to koszt, który ponosi właściciel rachunku.

Koszty generowane przez konto osobiste

Koszt konta osobistego to wydatek poniesiony za użytkowanie rachunku i dodatkowych jego produktów. Nie jest istotne jak często korzystamy z konta osobistego. Wystarczy, że założymy je na swoje nazwisko. Nie wszystkie rachunki bankowe generują takie same koszty. Zależy to od polityki banku. Instytucje finansowe tzw. konta osobiste za 0 zł, żeby przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych. Co 2 tygodnie wypuszczają wici o kolejnej promocji. W ostatnim czasie jest to dość popularne zjawisko. Dodatkowo są to promocje z bonifikatami pieniężnymi za spełnienie określonych warunków.

W ofertach banków znajdziemy również konta za darmo bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Jednak tych ofert jest niewiele. Zdecydowana większość banków dostępnych na terenie Polski, która oferuje konto osobiste za 0 zł, wymaga cyklicznego zasilania konta.

Rozróżniamy zasilenie konta jako wpłatę własną bądź wpływ pensji. Czy konto osobiste będzie generowało koszty, zależy od wyboru banku i konta.  Na naszej stronie wyszczególniliśmy najważniejsze cechy rachunków, które ułatwią wybór odpowiedniego produktu.

Oszczędzanie na produktach bankowych

Oszczędzanie to mechanizm, który prowadzi do powstania nadwyżki środków finansowych. System oszczędzania może być systematyczny lub nieregularny, z góry ustalony bądź zbudowany z drobnych okazji, na których można zaoszczędzić. Do takich należą na pewno usługi bankowe, z których korzystamy używając konta osobistego. Co ważne, ostatnio zauważyliśmy tendencję zwiększania opłat za usługi stacjonarnych oddziałach. Oczywiście nie należy się dziwić tym praktykom z racji rosnących kosztów pracy, utrzymania lokali. Chętnych do załatwiania spraw osobiście nadal w naszym kraju nie brakuje. Wiele osób starszych lub w średnim wieku wciąż nie umie obsłużyć komputera w celu wysłania pieniędzy do rodziny lub jako płatność.

Usługi, za które zapłacimy korzystając z konta bankowego, w zależności od banku to m.in.:

  • wypłata gotówki,
  • zlecenie przelewu,
  • wpłatę gotówki.

Poniżej przedstawiliśmy tabelkę porównawczą, które banki wprowadziły opłaty za swoje podstawowe produkty. Nie oznacza to, że mamy unikać tych banków i nie otwierać w nich rachunków osobistych. Należy mieć jednak świadomość tych opłat i szukać tańszych rozwiązań dla płatnych usług. Wszystkie Banki posiadają obecnie serwis internetowy, przez który wykonamy np. przelew krajowy bezpłatnie.

Bank
Nazwa rachunku osobistego
Wypłata gotówki z oddziału Banku
Wpłata gotówki w oddziale Banku
Zlecenie przelewu krajowego w złotówkach w oddziale Banku
Wypłata gotówki w bankomacie w kraju
Alior Bank logo
0 zł
0 zł
8 zł
0 zł – bankomaty Banku;

2,50 zł – /Euronet, Planet Cash i bankomaty innych banków/

mBank logo
9 zł
0 zł
10 zł
0 zł – wypłata min. 100 zł < 25 lat;

0 zł – wypłata min. 50 zł 21-24 lat;

1,30 zł – wypłata poniżej kwot

PKO Bank Polski - logo
0 zł
0 zł
  5,99 zł

0 zł

0 zł – bankomaty Banku;

3 % nie mniej niż 5 zł z innych bankomatów w kraju;

ING Bank Śląski logo
9 zł
9 zł
9 zł
0 zł – bankomaty Banku i Planet Cash;

1.50 zł – inne bankomaty;

BNP Paribas. Logo Banku
10 zł
10 zł – pierwsza wypłata w miesiącu
6 zł
0 zł
Bank Millennium
0 zł
0 zł
5 zł
0 zł
Usługi Bankowe
brak
brak
5 zł – oddział wirtualany

10 zł – w placówce T-mobile

0 zł – bankomaty Alior Bank i Euronet;

5 zł – inne bankomaty

Credit Agricole Logo
 

0 zł

powyżej 20 000 tys. – 0,5% min. 150 zł, max 300 zł

0 zł
0 zł
0 zł – bankomaty Banku;

0 zł/5 zł – z innych bankomatów, 0 zł przy wpływie na konto min. 1000 zł i 1 płatności BLIKIEM;

Getin Bank Logo
0 zł
0 zł
5,99 zł
0 zł
Bank Peako - logo
2 % od kwoty transakcji min. 5 zł
0,50 % od kwoty transakcji min. 2 zł
10 zł
0 zł
0 zł pierwsza wypłata;

0,20 % każda kolejna wypłata – min. 5 zł, max. 200 zł

0 zł
10 zł
0 zł – w placówkach Banku oraz Euronet