Jak zaoszczędzić na produktach bankowych?
4.4 (88%) 5 głosów

Oszczędności nigdy za wiele. Zawsze każda suma – drobna czy większa znajdzie swoje przeznaczenie. Może to być zakup lub lokowanie środków. Na pewno nikt nie ma problemu co zrobić z nadwyżką swoich finansów. Jednak co w przypadku, gdy zabieramy się za oszczędzanie. Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Czy da się oszczędzać na groszach? Dziś naszym celem jest uchwycenie sytuacji, które zbędnie generują nam koszty w banku. Przyjrzymy produktom bankowym używanym przez klientów. Mianowicie czy za konto osobiste muszę płacić?

Co to jest produkt bankowy?

Produkty powstają przy wysokim zapotrzebowaniu klientów. Dzieje się tak niezależnie od profilu firmy. Produkty zawsze w dużej bądź mniejszej skali znajdą swoich odbiorców. Powstają w celu poprawy warunków funkcjonowania ludzkości w świecie. Bezprecedensowy jest fakt, iż produkty bankowe są koniecznością, wynikającą z podstawowej wygody. Poczucie komfortu daje posiadanie konta bankowego. Dzięki, któremu nie musimy bezproduktywnie czekać w kolejce do kasy po odbiór wypłaty. Nasze czakanie ogranicza się do mentalnego czekania na przelew od pracodawcy. Produkty wytwarzają usługi, które mogą wydawać się niezbędne, lecz również generują koszty. Mogą być narzucone lub wynikać z zapotrzebowania. Doskonałym przykładem jest karta płatnicza. Z pozoru daje poczucie niezależności i bezpieczeństwa, gdyż nie nosimy gotówki przy sobie. Jednak jest to koszt, który ponosi właściciel rachunku. Z artykuł “Czy karta do konta jest niezbędna?”  dowiesz się, czy jest to obowiązkowa konieczność i czy da się funkcjonować bez karty płatniczej. Nadal są miejsca w których nie zapłacimy kartą np. za bilet w kiosku.

Koszty generowane przez konto osobiste

Koszt konta osobistego to wydatek poniesiony za użytkowanie rachunku i dodatkowych jego produktów. Nie jest istotne jak często korzystamy z konta osobistego. Wystarczy, że założymy je na swoje nazwisko. Nie wszystkie rachunki bankowe generują takie same koszty. Zależy to od polityki banku, które, aby przyciągnąć do swoich placówek klientów oferują  konta osobiste za 0 zł. Obejmując konto promocją. W ostatnim czasie jest to dość popularne zjawisko. Dodatkowo są to promocje z bonifikatami pieniężnymi za spełnienie określonych warunków.

W ofertach banków znajdziemy również konta za darmo bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Jednak tych ofert jest niewiele. Zdecydowana większość banków dostępnych na terenie Polski, która oferuje konto osobiste za 0 zł, wymaga zasilenia konta. Rozróżniamy zasilenie konta jako wpłatę własną bądź wpływ pensji. Czy konto osobiste będzie generowało koszty, zależy od wyboru banku i konta.  W naszym Rankingu Najlepszych Kont Osobistych wyszczególniliśmy najważniejsze cechy rachunków, które ułatwią wybór odpowiedniego rachunku osobistego do potrzeb klienta.

Oszczędzanie na produktach bankowych

Oszczędzanie to mechanizm, który prowadzi do powstania nadwyżki środków finansowych. System oszczędzania może być systematyczny lub nieregularny, z góry ustalony bądź zbudowany z drobnych okazji na których można zaoszczędzić. Do takich należą na pewno usługi bankowe z których korzystamy używając konta osobistego. Zauważyliśmy tendencję wprowadzenia płatnych usług w oddziałach placówki.

Usługi za które zapłacimy korzystając z konta bankowego, w zależności od banku:
✓ wypłatę gotówki w oddziale;
✓ zlecenie przelewu w oddziale;
✓ wpłatę gotówki w oddziale;

Poniżej przedstawiliśmy tabelkę porównawczą, które banki podstawowe usług wprowadziły jako płatne. Nie oznacza to, że mamy unikać tych banków i nie otwierać w nich rachunków osobistych. Tylko mieć świadomość tych opłat i znajdować inne rozwiązanie. Wszystkie Banki posiadają obecnie serwis internetowy, przez który wykonamy np. przelew krajowy bezpłatnie.

Bank
Nazwa rachunku osobistego
Wypłata gotówki z oddziału Banku
Wpłata gotówki w oddziale Banku
Zlecenie przelewu krajowego w złotówkach w oddziale Banku
Wypłata gotówki w bankomacie w kraju
Alior Bank logo
0 zł
0 zł
8 zł
0 zł – bankomaty Banku;

2,50 zł – /Euronet, Planet Cash i bankomaty innych banków/

mBank logo
9 zł
0 zł
10 zł
0 zł – wypłata min. 100 zł < 25 lat;

0 zł – wypłata min. 50 zł 21-24 lat;

1,30 zł – wypłata poniżej kwot

PKO Bank Polski - logo
0 zł
0 zł
  5,99 zł

0 zł

0 zł – bankomaty Banku;

3 % nie mniej niż 5 zł z innych bankomatów w kraju;

ING Bank Śląski logo
9 zł
9 zł
9 zł
0 zł – bankomaty Banku i Planet Cash;

1.50 zł – inne bankomaty;

BGŻ BNP Paribas logo
10 zł
10 zł – pierwsza wypłata w miesiącu
6 zł
0 zł
Bank Millennium
0 zł
0 zł
5 zł
0 zł
Usługi Bankowe
brak
brak
5 zł – oddział wirtualany

10 zł – w placówce T-mobile

0 zł – bankomaty Alior Bank i Euronet;

5 zł – inne bankomaty

Credit Agricole Logo
 

0 zł

powyżej 20 000 tys. – 0,5% min. 150 zł, max 300 zł

0 zł
0 zł
0 zł – bankomaty Banku;

0 zł/5 zł – z innych bankomatów, 0 zł przy wpływie na konto min. 1000 zł i 1 płatności BLIKIEM;

Nest Bank Logo
0 zł
0 zł
5 zł
0 zł
Getin Bank Logo
0 zł
0 zł
5,99 zł
0 zł
inteligo - logo
nie zdefiniowano
nie zdefiniowano
1,99 zł przez konsultanta
0 zł – bankomaty Banku;

4,50 zł – z innych bankomatów;

Bank Peako - logo
Konto Przekorzystne
2 % od kwoty transakcji min. 5 zł
0,50 % od kwoty transakcji min. 2 zł
10 zł
0 zł
Citi Handlowy Logo
0 zł
0 zł
16 zł
0 zł
0 zł pierwsza wypłata;

0,20 % każda kolejna wypłata – min. 5 zł, max. 200 zł

0 zł
10 zł
0 zł – w placówkach Banku oraz Euronet