Jesteś tutaj
Strona główna > Aktualności > Czy karta do konta jest niezbędna?

Czy karta do konta jest niezbędna?

Czy karta do konta jest niezbędna?
4.5 (90%) 2 głosów

Kartę płatniczą otrzymujemy pocztą z każdego banku, gdy założymy konto osobiste. Lecz czy jest ona mam niezbędna w korzystaniu z konta? Ile miesięcznie kosztuje mnie karta płatnicza? Czy mogę zrezygnować z karty debetowej do konta?

Niewiele pewnie osób  zastanawiało się czy może założyć konto w banku i zrezygnować z karty płatniczej do konta. Jest to niemalże oczywistość, że gdy zakładasz rachunek osobisty to musisz mieć kartę.  W oddziale nawet nikt się nie spyta czy chce Pan/Pani kartę do konta? Inaczej jest gdy otwierasz rachunek osobisty online, wtedy musisz zaznaczyć, że chcesz kartę do konta. Lecz czy faktycznie można się bez karty płatniczej obejść?

Karta płatnicza to elektroniczne narzędzie płatnicze. Stanowi jedno z urządzeń zdalnego i szybkiego dostępu do pieniędzy ulokowanych na rachunku bankowym. Karta służy do wykonywania płatności bezgotówkowych za towary i usługi, a także transakcji: podejmowania gotówki w bankomacie czy  wpłaty gotówki na rachunek we wpłatomacie oraz coraz bardziej popularnych transakcji na odległość, tj. przez internet – zamiast zwykłego przelewu. Płatność kartą jest natychmiastowa i niezależna od miejsca.

Czy muszę koniecznie posiadać kartę płatniczą do konta bankowego?

Nie ma obowiązku posiadania karty płatniczej, zwanej także kartą debetową czy kartą do konta osobistego. To Twoja decyzja jak chcesz dokonywać płatności za towary i usługi. Jednakże, często przebijają się głosy, że jest to wygodny sposób płatności, bo nie trzeba nosić ze sobą gotówki. A gdy nadarzy się coś do kupienia to po prostu bez zbędnego planowania sięgamy po kartę. Tworzy to poniekąd iluzję zawsze dostępnych środków na koncie. Wszakże nie zapominajmy czy pieniądze będą na rachunku zależy od nas.

Inaczej przedstawia się sprawa, gdy otwierasz konto w banku z promocji. To niemalże zawsze warunkiem do uzyskania gratyfikacji z korzystania z rachunku bankowego jest otworzenie rachunku z kartą do konta. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, których możesz uniknąć, wykonując płatności kartą.

Ile kosztuje utrzymanie karty płatniczej?

Przywilej posiadania karty bankowej jest płatny od kilku do kilkunastu złotych. Aczkolwiek zdecydowana większość banków rezygnuje z pobierania tej opłaty pod warunkiem wykonania określonej liczy transakcji bezgotówkowych czy też płatności kartą na określoną kwotę. Szczegółowe warunki dotyczące zwolnienia z opłat za karty w różnych bankach  podaliśmy w naszym artykule Ranking najlepszych kont osobistych. Głównie dotyczy to najpopularniejszych kart wydawanych do kont tzw. karty klasyczne (karty Classic) z podstawowymi funkcjonalnościami.

Jak działa karta płatnicza?

W momencie gdy chcemy za towar lub usługę zapłacić kartą debetową, wystarczy, że kartę włożymy do terminala płatniczego, wprowadzimy PIN i potwierdzimy transakcje. Całą resztą operacji regulujących nasze zobowiązanie w stosunku do usługodawcy zajmie się bank pomniejszając saldo klienta o odpowiednią kwotę.

Obecnie na rynku dostępna jest możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych zbliżeniowo. Karta do płatności bezstykowych posiadają wbudowany chip lub chip wraz z paskiem magnetycznym, a wbudowana antenka pozwala na wykonanie płatności tylko poprzez zbliżenie karty do terminala płatniczego. Transakcje bezgotówkowe wykonywane zbliżeniowo do kwoty 50 zł nie wymagają podania PINu, jednak możliwość nie podawania PINu możemy zablokować i jak w przypadku kwot powyżej 50 zł również płacić bezstykowo lecz z wymaganym potwierdzeniem PIN.

Wykonując płatności kartą na odległość, podajemy szereg danych na stronie bezpiecznych płatności na którą jesteśmy przekierowani ze sklepu po wyborze płatności kartą. Podajemy imię i nazwisko właściciela karty, numer karty, datę ważności karty oraz kod CVV2 (Card Verification Value 2) lub CVC2 (Card Verification Cod 2) do weryfikacji transakcji zdalnych.

Jak sobie radzić gdy nie posiadam karty płatniczej?

Brak karty płatniczej do rachunku bankowego nie musi być dyskomfortem, a tym bardziej wykluczeniem społecznym. A wręcz wprost przeciwnie możemy nauczyć się organizacji i lepszego planowania wydatków, a nawet zacząć systematycznie oszczędzać. Nie posiadając karty do konta, nie zaskoczy nas żadne obciążenie konta, wynikające z zapomnianej płatności.

Wiemy dokładnie kiedy na konto wpływa pensja (a jak nie to mając konto osobiste, w każdym banku mamy dostęp do bankowości elektronicznej, więc wystarczy się zalogować i sprawdzić) i dokładnie wiemy ile to będzie pieniędzy co do grosza. Tak więc należy rozlokować pieniądze na poszczególne bieżące wydatki i udać się do banku w którym posiadamy rachunek osobisty i wypłacić pieniądze.

Planowanie wydatków   ⇒   Wizyta w banku   ⇒   Płatności gotówką

                                                                     ⇓

                                              Systematyczne oszczędzanie

 

Dodaj komentarz

Top