Każdy z nas chce wydawać jak najmniej na jak największą ilość produktów. Z odrobiną cierpliwości możemy opracować świetną strategię, która pomoże nam oszczędzać na naszych zakupach więcej pieniędzy. Nie chodzi tylko o sklepy spożywcze, ale także kosmetyczne czy ubraniowe. Zwłaszcza przed świętami, może się okazać, że nasz portfel znacznie się odchudzi. Jak temu zapobiec, by nie musieć zaciągać chwilówki przez internet?

Niektóre z poniższych sposobów będą wymagały od nas poświęcenie odrobiny czasu, ale sprawdzą się idealnie.

Dołącz do programów lojalnościowych i klubów

Kobieta na zakupach z wieloma torbami - karty lojalnościoweMoże Ci się wydawać, że bez sensu jest zakładać sobie kartę członkowską, skoro daje ona rabaty na produkty, których i tak zazwyczaj nie używasz. Tak naprawdę jednak nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się ona przydać. Zwłaszcza w sklepach, w których dokonujesz zakupów regularnie. Przykładowo, praktycznie każda sieć sklepów spożywczych posiada swoją kartę lojalnościową lub aplikację, która uprawnia do określonych rabatów na określonych zasadach lub konkretne dni tygodnia.

To samo tyczy się newsletterów na różnego rodzaju stronach internetowych sklepów. Często za dołączenie do klubu tego typu otrzymujemy spory rabat na start, do tego nie omijają nas ciekawe promocje, a nawet naliczamy sobie rabaty za bycie stałym klientem. Do tego regularnie i punktualnie dostajemy informacje o wyprzedażach, na który bez problemu znajdziemy interesującą nas od dawna produkty po znacznie niższej od rynkowej cenie.

Sprawdź też: Jak oszczędzać więcej na zakupach? Programy lojalnościowe i przeceny

Szukaj promocji, okazji i przecen

Wszyscy wiemy, że przeceny i promocje to dobra okazja do zaoszczędzenia, ale bardzo rzadko korzystamy z nich, gdy jest mowa o podstawowych potrzebnych nam do życia produktach. Przeceny nie dotyczą bowiem tylko dóbr luksusowych. Wielokrotnie będąc w supermarkecie, na pewno widziałeś promocje na produkty spożywcze. Kupowanie ich w momencie, w którym kosztują mniej jest doskonałym krokiem do oszczędzania na zakupach. Możesz też kupować produkty sezonowe, czyli takie, które występują w naszym regionie w obecnie trwającym sezonie. Takie produkty są często tańsze, bo jest ich więcej i bardzo dobrej jakości.

Sprawdź też: Uzależnienie od zakupów – 10 objawów zwiastujących zakupoholizm

Przeliczaj koszty towarzyszące zakupom

Zakupy to koszt, ale nie tylko produktów, które kupujemy. Ta kwota znajdująca się na naszym paragonie to tylko część wydatków, które musimy ponieść, aby zrobić zakupy. Dochodzi do tego także koszt przejazdów oraz nasz czas, którego marnujemy całkiem sporą ilość podczas chodzenia między alejkami.

Możemy do nich też doliczyć dodatkowe produkty, które kupiliśmy pod wpływem impulsu i nie jest powiedziane czy zostaną przez nas zużyte. Zawsze więc bierz pod uwagę koszty towarzyszące. Być może dużo bardziej opłacalne w twojej sytuacji będzie zakupienie produktów online z dowozem do domu albo odbiorem bezpośrednio w danym sklepie.