Od wielu lat jesteśmy ze wszystkich stron zasypywani doskonałym pomysłem na biznes: inwestowaniem. Faktycznie może nam ono przynieść ogromne zyski, ale niestety jest to raczej rzadkość. Inwestowanie broni się podobno swoją łatwością, powstają specjalne portale umożliwiające Ci kupowanie akcji bez prowizji i od ręki. Wszystko wygląda naprawdę dobrze, ale czy faktycznie nie ma tu żadnych ukrytych kruczków?

Inwestowanie prawie dla każdego

Każdy, kto osiągnął odpowiedni wiek, żeby grać na giełdzie, spokojnie może to robić, chociaż wewnątrz niej możemy natknąć się na większe ograniczenia. Każdy z nas może więc zacząć zarabiać na wydawaniu swoich pieniędzy. Niestety wiele osób swoją wiedzę na temat inwestowania opiera na obejrzanych reklamach i infografikach znalezionych na różnego rodzaju portalach społecznościowych.

inwestycja wykres wzrostów - młoda kobieta o długich włosachJest to wiedza lepsza niż jej zupełny brak, ale nie wystarczy, żeby sprawnie i efektywnie poruszać się po giełdzie papierów wartościowych. Inwestowanie to nie tylko zdobywanie pieniędzy, to w dużej mierze:

  • strategiczne myślenie,
  • analiza rynku,
  • wydawanie i często również straty )porażki przyjdą na pewno, zwłaszcza jeśli operujemy sporymi środkami,
  • ale przede wszystkim też i czas.

Inwestowanie to nie natychmiastowy zarobek, o czym wielu z nas zapomina.

Sprawdź też: Ranking Kont Oszczędnościowych

Inwestowanie – dobry pomysł na pasywne źródło dochodu

Inwestowanie raczej nie pomoże nam się utrzymać, szczególnie jeśli nie chcemy grać sporymi kwotami. Przychody z naszych inwestycji zawsze są proporcjonalne do naszego wkładu. Trzeba mieć też świadomość, że procenty nie są szczególnie duże.

Nie nastawiaj się na 100% wzrosty w skali roku, bo nawet 20% brzmi dość nierealnie. Jeśli rocznie na inwestycje przeznaczasz tysiąc złotych, to nie uda Ci się z nich utrzymać, chyba że będziesz mieć prawdziwe szczęście. Do tego dochodzą ewentualne straty, na które nastawiamy się zawsze, kiedy decydujemy się zainwestować.

Ten element ryzyka bardzo mocno wpływa na naszą rozrzutność, przekłada się więc na nasze zarobki. To w pewien sposób zamknięte koło. Boimy się zainwestować większej sumy, bo nie chcemy stracić, ale jeśli tego nie zrobimy, to nie uda nam się też dużo zarobić.

Sprawdź też: Ranking chwilówek bez BIK i KRD 2021

Czy inwestowanie jest proste i dla kogo?

Samo wybranie akcji, które chcemy kupić i dostanie ich nie jest zbyt skomplikowane, zwłaszcza że dysponujemy dziś sporą ilością narzędzi dodatkowo ten proces upraszczających. Jednak samą opłatę za akcję powinien poprzedzać długi proces zapoznania się z rynkiem i określenia swoich możliwości finansowych i tego, czy na pewno akcje są dla nas najlepszym pomysłem.

Niestety są osoby, które chętnie pomijają ten proces, przez co na rynku idzie im znacznie gorzej, ale przynajmniej oszczędzają czas. Inwestowanie nie jest dla każdego i czasami lepiej skupić się na rozwoju osobistym albo nauce nowego hobby, co może zwiększyć nasze szanse na porządne zarobki.

Jeśli nie czujesz, że inwestowanie jest dla Ciebie, to zwyczajnie zignoruj wszystkie reklamy Cię do tego zachęcające, żeby nie dać się wprowadzić do rynku, który działa bardzo podobnie do popularnych gier hazardowych i może bardzo mocno nas wciągnąć.

Sprawdź też: Podatki – czym są i kiedy je płacimy?