Pożyczka gotówkowa to dla wielu osób koło ratunkowe w nagłych sytuacjach. Jednak aby wsparcie finansowe nie okazało się trudnym do spłaty zobowiązaniem, warto zawczasu sprawdzić koszty, które musi ponieść potencjalny pożyczkobiorca. Na co zwrócić uwagę w trakcie składania wniosku o pożyczkę online?

Pożyczka – co składa się na jej całkowity koszt?

Chcesz wziąć pożyczkę gotówkową? Uzyskane środki możesz przeznaczyć na dowolny cel – pieniądze pokryją remont kuchni, ale też pozwolą uregulować należności związane z kosztowną naprawą pojazdu. O wsparcie finansowe możesz starać się zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych.

Zanim jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku o pożyczkę, sprawdź, co składa się na jej całkowity koszt. To, innymi słowy, suma różnych opłat dodatkowych, które należy ponieść w związku z podpisaną umową. Do jej elementów składowych zalicza się w szczególności:

  • prowizję za udzielenie pożyczki
  • odsetki – podawane są w postaci oprocentowania w skali roku;
  • dodatkowe opłaty – są to koszty indywidualne dla poszczególnych banków i firm.

Poszukując odpowiedniej oferty związanej z pożyczką, warto posiłkować się różnymi kalkulatorami pożyczkowymi. Dzięki nim prześledzisz, jak poszczególne elementy pożyczki zmieniają się np. pod wpływem wydłużonego okresu spłaty zobowiązania. Przykładem takiego narzędzia jest kalkulator pożyczkowy PKO Banku Polskiego, gdzie samodzielnie ustalisz, jaką kwotę pożyczasz oraz w ilu ratach ją spłacasz. Co więcej –Ustalisz jaką kwotę comiesięcznej raty chcesz spłacać , ale też wysokość RRSO. Sprawdź szczegóły pożyczki w PKO BP i wybierz wygodną oraz przejrzystą ofertę finansowania!

Dodatkowe koszty pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad pożyczką gotówkową, warto sprawdzić wartość RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania) – jest ona wyrażona w procentach. Pokazuje w ujęciu rocznym całkowity koszt zobowiązania, jaki należy spłacić. W jej wysokość wliczane są wszystkie opłaty związane z uzyskaniem finansowania, natomiast pomijane są np. należności za obsługę konta bankowego, otwartego w związku z uzyskanym wsparciem.

Czymś, co oddziałuje w dużej mierze na całkowity koszt pożyczki (obok  oprocentowania), są opłaty dodatkowe. Są to m.in.:

  • prowizja – pobierana jest za udzielenie pożyczkiii może być pobrana jednorazowo lub rozłożona na cały okres spłaty ;
  • ubezpieczenie – zarówno to obowiązkowe, jak i dodatkowe (np. od trudnej sytuacji życiowej);
  • opłata przygotowawcza – związana ze sporządzeniem umowy.

Pamiętaj, że nie każdy bank czy firma pożyczkowa stosuje wszystkie powyższe opłaty. Na rynku odnajdziesz oferty, które nie wymagają od pożyczkobiorcy ponoszenia dodatkowych kosztów. Dlatego w trakcie poszukiwań warto korzystać z różnych rankingów pożyczkowych, które prezentują kilka najatrakcyjniejszych możliwości.

Wskazówka:

Jeżeli chcesz samodzielnie porównać kilka ofert pożyczki gotówkowej, pamiętaj, aby w kalkulatorach pożyczkowych ustawiać dokładnie taką samą wysokość taką samą wysokość pożyczki / taka samą kwotę i okres kredytowania. Dzięki temu o wiele lepiej prześledzisz takie elementy jak np. RRSO.

O czym pamiętać, decydując się na pożyczkę gotówkową?

Pożyczka jest jednym ze posobów finansowania marzeń i różnych potrzeb, jednak biorąc ją w pośpiechu, można sobie zaszkodzić. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne zapoznanie się z przygotowaną umową. Przeczytaj z uwagą jej wszystkie adnotacje i zwróć uwagę na dopiski znajdujące się na dole każdej strony. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów związanych ze spłatą należności.

Pamiętaj także, że stosowane w umowie terminy bywają skomplikowane i niekiedy brzmią bardzo podobnie, a oznaczają coś zupełnie innego. Dobrym przykładem jest „całkowita kwota pożyczki” oraz „całkowity koszt pożyczki”. Pierwszy z nich odnosi się do pożyczanego kapitału, a drugi – sumy wszystkich opłat związanych z pożyczką.

Jeżeli masz trudności w zrozumieniu umowy, coś jest dla Ciebie niejasne i skomplikowane – odezwij się do doradcy bankowego. Wyjaśni Ci on trudne terminy i nakreśli całą treść dokumentu. Jeżeli jednak zależy Ci na szybkiej gotówce, a przy okazji chcesz prześledzić dokładnie wszystkie jej składowe, odwiedź serwis PKO Banku Polskiego. Skorzystaj z prostego kalkulatora pożyczkowego i przeanalizuj wszystkie elementy składające się na całkowity koszt pożyczki gotówkowej!

Link w tekście jest sponsorowany