Zarządzanie ryzykiem w handlu kryptowalutami jest tak samo istotne, jak w każdym innym handlu aktywami finansowymi. Długoterminowy sukces tradera zależy w dużej mierze od kalkulacji ryzyka i zrozumienia jak je ograniczyć. Zarządzanie ryzykiem nie jest narzędziem do maksymalizacji zysku. O czym zatem pamiętać i co wiedzieć na jego temat?

Zarządzanie kryptowalutami na rynku niedźwiedzia – na czym polega?

Jego celem jest stabilizacja dochodu pomimo bieżącej sytuacji rynkowej oraz, w miarę możliwości, uniknięcie strat. Zarządzanie ryzykiem w kryptowalutach nie przyniesie szybkich i łatwych zwrotów ze wzrostu “obiecujących” altcoinów, ale pomoże chronić fundusze przed nieudanymi inwestycjami.

Rozmawiamy o zarządzaniu ryzbitcoin, ethereum, sztabka złota na czarnym tle zdjęcieykiem na rynku kryptowalut i doradzamy, jak uniknąć podejmowania pochopnych decyzji handlowych.

Specyfika zarządzania ryzykiem na rynku niedźwiedzia

Rynek niedźwiedzia jest postrzegany jako powód do redukcji pozycji i realizacji zysków nie przez wszystkich i nie zawsze. Niektórzy inwestorzy wykorzystują go jako okazję do przeglądu swoich portfeli, cięcia inwestycji w najbardziej ryzykowne aktywa i budowania pozycji w aktywach, które mają dobre perspektywy wzrostu w przypadku zmiany trendu. To jest to, co można nazwać zarządzaniem ryzykiem, gdy kryptowaluty spadają.

Inwestorzy mogą włączyć do swojego arsenału kilka strategii jednocześnie, z których jedna może być dostosowana specjalnie do rynków niedźwiedzich. Wykorzystają oni dane z poprzednich podobnych stanów do optymalizacji parametrów poszczególnych wskaźników i narzędzi analizy technicznej. Rynek kryptowalut w swojej trzynastoletniej historii przeszedł przez cztery rynki niedźwiedzia, a obecnie rozwija się piąty.

Wszystkie inne rzeczy są równe, zarówno trendy wzrostowe, jak i spadkowe składają się z impulsów i korekt. Biorąc pod uwagę nieodłączną głębokość spadków aktywów cyfrowych z historycznych maksimów i częste wzorce “Pump & Dump”, większość aktywnych handlowców nie rezygnuje z możliwości zarabiania na krótkich pozycjach.

Sprawdź też: Działka inwestycyjna w 2022 roku – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Narzędzia do zarządzania ryzykiem

Aby ograniczyć ryzyko, trader musi początkowo przetestować parametry opracowanego systemu transakcyjnego na danych historycznych oraz w warunkach “walki”. System ten musi mieć dodatnie oczekiwania matematyczne, pokrywać koszty i być niezwykle konserwatywny, aby uwzględnić poślizg w okresach niskiej płynności i braku udanych transakcji (jeśli handluje się w “trybie ręcznym”).

Uzyskane statystyki pozwolą na określenie maksymalnego dostępnego limitu na transakcję, który z jednej strony będzie odpowiadał komfortowej psychologicznie wielkości ewentualnego zarysu depozytu, z drugiej maksymalizował rentowność. W przypadku zarządzania pozycją pożądane jest posiadanie narzędzi lub umiejętności szybkiego składania zleceń zamknięcia pozycji w celu ograniczenia strat, lub utrwalenia zysków.

Traderzy mogą korzystać z alertów dźwiękowych lub powiadomień w postaci wyskakujących okienek (w zależności od funkcjonalności terminala handlowego), które ostrzegają traderów o zbliżaniu się do poziomów otwarcia pozycji lub składania zleceń. Ważne jest, aby pamiętać o kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych, subskrybować “alerty” w mediach społecznościowych na temat analityki onchain i kryptowalut oraz monitorować charakter dynamiki cen.

Sprawdź też: Kryptowaluty w roku 2022 – jak inwestować, by nie stracić?

Jak obliczyć ryzyko i uniknąć pochopnych decyzji?

Ryzyko i wielkość pozycji obliczane są na podstawie wyników testowania strategii handlowych — stosunku transakcji zyskownych i stratnych oraz średniego zysku i straty. Optymalizacja zleceń, takich jak Take Profit (zamknięcie pozycji po zyskownych kursach) i Stop Loss (zamknięcie pozycji w celu uniknięcia strat przy niekorzystnych ruchach cen), pozwoli na osiągnięcie bardziej efektywnego zarządzania pieniędzmi i określenie niezbędnej wielkości pozycji.

Aby uniknąć over-tradingu lub nadmiernego otwarcia pozycji, ważne jest, aby inwestorzy byli pewni swojej strategii handlowej. Konieczne jest przeniesienie jej wykonywania z poziomu świadomego na nieświadomy jak prowadzenie samochodu — poprzez kumulację doświadczeń.

Musisz też zrozumieć, że zapas siły psychicznej jest skończony, dlatego ważne jest, aby znaleźć optimum, które nie zaburzy równowagi życiowej i zdrowia — na przykład handlować wyłącznie osiem godzin w najbardziej zmiennym czasie dnia. W celu opanowania stresu i uniknięcia tilt (złości z powodu nieudanych transakcji, która skłania traderów do stosowania bardziej agresywnych strategii) ważne jest, aby uzupełniać energię psychiczną rzeczami, które przynoszą radość i przyjemność, takimi jak sen, sport, hobby, spędzanie czasu z przyjaciółmi i inne przyjemne czynności. Podczas dnia handlowego powinieneś przełączyć swoją uwagę, wykonać kilka treningów i spacerów, optymalnie po zamknięciu transakcji.

Ważne jest, aby nie wpadać w panikę z powodu ostrych wahań cen, ponieważ w niestabilnym środowisku to zawsze się zdarza i będzie się zdarzać. Zmniejsz inwestycje w najbardziej ryzykowne tokeny, zwiększ udział w swoim portfelu core coinów, których kursy względem innych aktywów są bardziej stabilne w długim okresie (bitcoin, ether).