Dwoje ludzi, z zupełnie innych rodzin, o różnych zasadach, wychowaniu, preferencjach i marzeniach. Każdy z nas jest indywidualnością i bardzo trudno zbudować trwałą relację w sposób, który pozwoli nam na zachowanie samego siebie. Początki związku to zwykle marzenia, silne uczucie, chemia, a to wszystko często przesłania nam zobaczenie, kim tak naprawdę jest nasz partner i jaka będzie wspólna proza życia. Warto już na początku ustalić kilka rzeczy, po to, by dobrze zarządzać pieniędzmi w związku.

Zarządzanie pieniędzmi w związku – jak to robić?

Już pierwsza randka powinna nam sporo powiedzieć o partnerze. Prosta sprawa, kto zapłaci rachunek: mężczyzna, kobieta czy może podzielimy się po równo… To pierwszy pretekst do rozmowy o pieniądzach. Szarmanckość i tradycja zwykle nakazują mężczyznom wzięcie na siebie tego obowiązku, a od ciebie zależy, czy zachcesz w tym momencie ustalić swoje zasady.

Nawyki finansowe wyniesione z domu rodzinnego

Większość nawyków finansowych wynosimy z domu. To powód, dla którego warto jak najwcześniej dowiedzieć się, jakie zasady panują w rodzinie twojego partnera. Jeśli potencjalna teściowa nie zajmowała się pracą zawodową, nie dziw się, że partner może oczekiwać domowego obiadu z dwóch dan, który przyrządzisz własnoręcznie. randka dłonie partnerów podczas konsumpcji wina

Z drugiej strony, jeśli była aktywna zawodowo, partnera może zadziwiać twoja pasja do pieczenia ciast. To drobiazgi, ale warto od razu ustalić, czy planujecie powielać wzorce, czy żyć według zupełnie innych zasad.

Cele życiowe a czas i pieniądze na ich realizację

Każdy z nas o czymś marzy i chce zrealizować własne cele w życiu. Warto opowiedzieć sobie nawzajem o swoich planach. Zawsze marzyłaś o gromadce dzieci i domu za miastem? Powiedz o tym partnerowi. Dla niego oznacza to przecież, że przez kilka lat to na jego barkach będzie spoczywał obowiązek utrzymania rodziny.

Partner chce zwiedzić świat i udać się w roczną podróż? Zastanów się, czy to także twoje marzenie i czy chcesz uczestniczyć w takiej podróży i partycypować w kosztach. Każde marzenie, cel i plan wymagają czasu lub pieniędzy i warto o tym rozmawiać.

Sprawdź też: Raty zero procent – co to jest i komu się opłacają? Gdzie otrzymać?

Wspólna strategia zarządzania wydawanymi środkami – wspólny rachunek?

Prowadzenie wspólnego gospodarstwa to także dzielenie się kosztami utrzymania domu. Ustalcie, jak ma się to odbywać. Trzeba wiedzieć, czy oczekujecie od partnera pełnej jawności i na przykład wspólnego konta bankowego, czy chcecie zachować autonomię i zachować własny rachunek.

Jeśli tak, warto ustalić, jak ma wyglądać kwestia opłat i podstawowych zakupów, tak by nie dochodziło do zadrażnień, zwłaszcza gdy wasze dochody bardzo się od siebie różnią. Rozsądny kompromis to odrębne rachunki indywidualne i jedno konto wspólne z dwiema kartami, z którego opłacacie wydatki na dom.

Sprawdź też: Jak dobrze zarządzać czasem i nie odkładać pracy na później?
Walka ze stereotypami dot. utrzymywania domu w XXI wieku

Od wieków utarło się, że mężczyzna zarabiał na utrzymanie rodziny, a kobieta prowadziła gospodarstwo domowe. Dziś to nieoczywiste i często bywa tak, że kobiety zarabiają zdecydowanie więcej niż mężczyźni. Walka ze stereotypami wcale nie jest łatwa i wielu panom ciężko pogodzić się z taką sytuacją.

Trzeba zawsze pamiętać, że jesteście partnerami, macie wspólny cel i gracie po tej samej stronie boiska. Co więcej, w życiu raz jest się na wozie, a raz pod wozem i sytuacja może ulec zmianie, a nawet odwrócić się całkowicie. Ważne, że pracujecie na wspólny dobrobyt.