Pracując na etat bardzo często marzymy o własnej firmie. Myślimy o niezależności, braku nadzoru i o swobodzie w podejmowaniu decyzji. Niestety własna działalność to nie tylko korzyści. Należy brać pod uwagę przeciwności, które z cała pewnością w mniejszym lub większym stopniu się pojawią. Dlatego też, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się i przeanalizuj poniższe kwestie. Może przyczynią się do podjęcia słusznej decyzji, a może skłonią cię do głębszej analizy na temat swojego biznesplanu.

Jeśli masz już w głowie plan, co chcesz robić to teraz zastanów się nad następującymi rzeczami:

Czy rynek potrzebuje ciebie?

Rynek jest już tak przesiąknięty niektórymi firmami, że każda kolejna nie wzbudza już zainteresowania. Dlatego zanim zdecydujesz się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej sprawdź, czy firma, którą chcesz prowadzić, jest rzeczywiście potrzebna. Czy jest popyt na daną usługę czy produkt, który chcesz oferować potencjalnym odbiorcom. Do jakiej grupy skierowany jest twój produkt. Przeprowadź swoje badanie rynku, aby mieć rozeznanie w jakże ważnej kwestii.

Zaplecze finansowe

Kobieta wpatrzona w pomarańczową skarbonkę świnkęOtwarcie samej działalności, to tak naprawdę formalności, które można załatwić w kilka minut. Jednak należy pamiętać, że każda firma, twoja również, potrzebuje czasu na rozwój.

Ludzie muszą mieć okazję na poznanie ciebie i twoich usług, czas na wzbudzenie zainteresowania. Dlatego też, niezbędne jest zaplecze finansowe, które pozwoli ci przetrwać na rynku czas adaptacji. Uznaje się, że czas jaki należy wziąć pod uwagę to co najmniej 6 miesięcy.

Sprawdź też: Ryzyko i korzyści związane z założeniem własnej firmy

Zakres działalności

W obecnej sytuacji większość firm częściej działa za pośrednictwem Internetu, aniżeli stacjonarnie. Warto mieć to również na uwadze. Najlepiej jednak móc połączyć te dwie możliwości funkcjonowania, dzięki temu szersze grono odbiorców będzie zaspokojone.

Sprawdź też: Ranking kont firmowych – gdzie założyć rachunek dla biznesu?

Lokalizacja

Jednym z ważniejszych aspektów jest sama lokalizacja. Stanowi ona nie tylko wizytówkę firmy, ale również dostępność. Im bliżej centrum tym lepiej. Liczy się widoczność, ale również łatwość związana z dojazdem jak i wszelkimi udogodnieniami.

Sprawdź też: Rabaty i zniżki – czy warto je przyznawać swoim klientom?

Reklama

Koszty związane z rozpoczęciem działalności nie są małe. Jednak nie można zapomnieć o reklamie. Może być ona w formie ulotek, plakatów, banerów, ale również idealnie sprawdza się reklama w social mediach. Nie jest jednak tajemnicą, że dobra reklama to podstawa. Gwarantuje nie tylko wzrost zainteresowania, ale również rozpoznawalność.

Sprawdź też: Sposób na nowy biznes – jak znaleźć idealny pomysł na firmę?

Podsumowanie

Jeśli dokonałeś analizy wszystkich aspektów, dalej twierdzisz, że jesteś gotowy na prowadzenie własnego biznesu, to nie zwlekaj tylko działaj. Najważniejsze to nie zniechęcać się przy pierwszej porażce, bo początki bywają naprawdę trudne. Jeśli jednak je dasz radę przetrwać, to masz szansę na sukces.