Jesteś tutaj
Strona główna > Aktualności > Jak wykonać płatność Blik?

Jak wykonać płatność Blik?

Jak wykonać płatność Blik?
4.3 (86.67%) 6 głosów

Blik. GrafikaNa polski rynek, a mówiąc dosłownie do portfeli obywateli weszła nowa forma płatności. Nie wymaga ona noszenia karty, a tym bardziej nauki kodu PIN na pamięć (zwłaszcza, gdy kart mieliśmy więcej niż jedną). Wystarczy tylko telefon komórkowy, z którym większość z nas już się nie rozstaje. Płatność BLIK-iem wykonamy już w większości sklepów stacjonarnych, restauracji lub w automatach.  Cała transakcja odbywa się zdalnie, a na telefonie potwierdzamy płatność.

BLIK co to właściwie jest?

BLIK to polski system płatności mobilnych. Płatność odbywa się za pomocą kodów. Sześciocyfrowy kod jest generowany co 2 minuty i wyświetlany na ekranie telefonu przez aplikację mobilną banku. Służy do potwierdzania transakcji, dokonywania wypłat i wpłat w bankomatach. Za pomocą BLIK-a wykonamy wszystkie czynności, które wykonalibyśmy kartą. Wszystkie sklepy, bankomaty, wpłatomaty i urzędy, gdzie możemy wykonać płatność kodem oznaczone, są logiem BLIK.

Podsumowując, za pomocą BLIK-a wykonamy następujące operacje bezgotówkowe:

 • zapłacimy za towar na stronach sklepów internetowych,
 • zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych,
 • wypłacimy pieniądze z bankomatu (w niektórych bankach usługa płatna),
 • przelać pieniądze na numer telefonu komórkowego (opcja dostępna tylko w wybranych banach),
 • wpłacać pieniądze na konto (opcja dostępna tylko w  wybranych bankach)

Korzystanie z płatności BLIK-iem nie wymaga instalowania dodatkowej i specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji. Wystarczy, że posiadamy aplikację banku, który to umożliwia. BLIK w aplikacji banku jest dostępny domyślnie. Jednak jeśli go brak, należy zaktualizować aplikację banku. Poniżej przedstawiamy zrzuty ekranu z przykładowymi kodami BLIK.

BLIK mBank screenBLIK Credit Agricole - screen

Płatność mobilna BLIK

Wykonanie płatności BLIK-iem tylko na początku wydaje się trudne i skomplikowane. To jest tak jak, gdy dostaniemy pierwszego smartfona. Z początku jesteśmy oszołomieni jego licznymi funkcjami, jednak jego intuicyjność pozwala nam szybko nauczyć się jego obsługi. Gwarantuję, że łatwo można się przekonać do BLIK-a. Przede wszystkim do wygody w obsłudze. Podczas płacenia, nie trzeba przepisywać numeru konta i adresu usługodawcy, a nawet tytułu przelewu jak to jest w przypadku tradycyjnego. Na ekranie telefonu potwierdza się płatność po wcześniejszym podaniu kodu np stronie sklepu. W porównaniu do szybkich płatności kartą lub przez logowanie do banku, nie ma potrzeby przepisywania hasła sms. To ostatnie jest obowiązkowe w związku z płatnościami 3D Secure.

Jak wykonać płatność BLIK-iem?

Żeby wykonać płatność BLIK-iemw internecie, należy postępować według instrukcji, które mogą się różnić w zależności od sklepu. Standardowo jednak, gdy mamy już wybrany towar i adres dostawy, została nam już tylko opłata zamówienia.Wykonujemy kolejne kroki:

1. z dostępnych możliwości opłaty zamówienia wybieramy ikonkę BLIK,

Screen ekranu - płatność Blik

2. otwieramy aplikację banku i generujemy kod BLIK (należy kliknąć w ikonkę BLIK i pojawi nam się kod),Kod BLIK - screen

3. wygenerowany kod wpisujemy w odpowiednie pole na stronie obsługującej płatności na którą przekierował nas sklep – wprowadzamy kod BLIK,

Screen - wprowadzenie kodu Blik

4. po wpisaniu kodu, wyświetli się komunikat o potwierdzenie PINem operacji w aplikacji banku,

Potwierdzenie płatności Blik

5. otwieramy aplikację banku i potwierdzamy płatność,

Potwierdzenie płatoności Blik -screen

6. po zatwierdzeniu płatności, otrzymujemy komunikat o realizacji płatności,

Płatność zrealizowana Blik - screen

Zakupy w sklepie stacjonarnym

Kodem BLIK możemy opłacić również zakupy w sklepie stacjonarnym czy obiad w restauracji. Nie powiem, jest to dobra opcja, gdy nie mamy ze sobą gotówki oraz karty. Jednak dany punkt usługowy musi mieć taką możliwość – czyli odpowiednio zaprogramowany terminal płatniczy. Płatność powinna przebiegać w następujący sposób:

 • poinformuj sprzedawcę, że chcesz wykonać płatność BLIK,
 • uruchom aplikację banku i wygeneruj kod BLIK,
 • wpisz kod w terminalu przy kasie lub podczas płacenia za obiad czy zakupy,
 • potwierdź płatność w telefonie, a jeśli będzie to wymagane, autoryzuj płatność PINem.

Wypłaty z bankomatów BLIK-iem

Kodem BLIK możemy również wypłacić środki z bankomatu. Zamiast używać karty, możemy posłużyć się kodem, jak podczas płatności. Wypłatę pieniędzy z bankomatu za pośrednictwem BLIK-a zrealizujemy w następującej kolejności:

 • na ekranie bankomatu wybierz Wypłata kodem,
 • w aplikacji mobilnej banku wygeneruj kod BLIK,
 • wprowadź kod do bankomatu za pomocą klawiatury,
 • potwierdź wypłatę w telefonie i autoryzuj PIN-em.

Gotówkę wypłacimy w bankomatach własnych banków oraz bankomatach sieci:  Planet Cash, Euronet,  BSP i IT Card.

Natychmiastowy przelew na telefon 

Kodem BLIK wykonamy również szybki przelew międzybankowy na numer telefonu. Zamiast 26-cyfrowego numeru konta, należy podać numer telefonu odbiorcy. Należy też pozwolić aplikacji banku na dostęp do książki telefonicznej. Przy niektórych z nazwisk w książce pojawi się ikonka telefonu z literą “b” – oznacza to, że przyjmują one szybkie przelewy na telefon.

Płatność Blik bez kodu - screenTransakcja bez kodu BLIK

Dokonanie płatności bez podawania kodu jest możliwe. Na stronie płatności klikasz Płatność bez kodu. W przypadku wybrania tego sposobu nie podajesz kodu, lecz musisz zatwierdzić tę transakcję w aplikacji mobilnej banku. Sklepy online bądź przeglądarki internetowe możemy dodać do zaufanych w aplikacji banku. Wtedy kolejne transakcje (po wykonaniu pierwszej) z tych serwisów będą wykonywane bez podawania kodu BLIK. Oczywiście zawsze możemy daną witryną usunąć z profili zaufanych w dowolnym momencie.

Czy muszę mieć konto, by zapłacić BLIK-iem?

Tak, należy posiadać konto osobiste, aby korzystać z tej formy płatności. Zorientuje się, czy Twój bank obsługuje płatności BLIK-iem. Potrzebna jest do tego aplikacja w odpowiedniej wersji. Lista partnerów Polskiego Standardu Płatności Sp. z o. o. (operator BLIK-a) stale się powiększa. Poniżej znajdziesz aktualną listę banków.

Banki, które udostępniają płatności BLIK

Ile kosztuje korzystanie z płatności BLIK?

Wszelkie płatności dokonywanie w sklepach stacjonarnych bądź online, a także w urzędach oraz na  Poczcie Polskiej są bezprowizyjne. Za obsługę transakcji nie zapłacimy też, gdy kupujemy w automatach.

Czasem jednak opłaty pobierane są za wypłaty środków z bankomatów. Ma to miejsce w przypadku banków innych niż ten, w którym posiadamy rachunek. Opłaty zależne są od konkretnego banku. Kształtują się w granicach 2,50 zł – 5,00 zł.

Płatności BLIK grafika

Oszustwa “na BLIK”

Informacje wyłudzenia pieniędzy przez BLIK-a, docierają do nas coraz częściej. Dajemy się nabrać oszustom działającym na handlowych platformach internetowych. Na których, każdy może wystawić na sprzedaż co zechce. Czego oczywiście konsument, nie jest w stanie sprawdzić, czy sprzedający to posiada. Kradzież odbywa się w następujący sposób. Sprzedawca, aby przyśpieszyć transakcje prosi, aby podać mu BLIK, gdyż jest przy bankomacie i może wypłacić gotówkę za zakupiony przez nas towar. On podaje nasz kod BLIK w bankomacie, my po chwili potwierdzamy daną operację w aplikacji bankowej na swoim telefonie. A towaru nigdy nie dostaniemy. I ślad po osobie, która w naszym imieniu wypłaciła środki w bankomacie  zanika bezpowrotnie.

Innym znanym  do tej pory przypadkiem oszustwa “na BLIK” są wyłudzenia poprzez komunikatory. Najpierw następuje kradzież tożsamości naszego znajomego.  Który, następnie prosi nas o pożyczkę – w formie wypłaty środków z bankomatu za pomocą kodu BLIK. Wiele innych przykładów jest zaprezentowanych w artykule “BLIK-iem też da się kogoś okraść…” na niebezpiecznik.pl

W obu przypadkach to nie system płatności mobilnych ponosi odpowiedzialność za kradzież pieniędzy, lecz naiwność i brak ostrożności samego poszkodowanego. Jedynym sposobem na uniknięcie tych czy innych form wyłudzenia od nas pieniędzy to wygenerowany przez nas kodu BLIK zawsze wprowadzajmy sami.

2 thoughts on “Jak wykonać płatność Blik?

 1. Dzięki artykułowi nie będę się bała używać blika. Bo do tej pory to jakaś tragedia była. A tu krok po kroku dowiedziałam się o co chodzi.

Dodaj komentarz

Top