Ubezpieczenie na życie jest produktem finansowym, który może zapewnić Ci duży komfort psychiczny, a także zagwarantować bezpieczeństwo w wielu nieprzewidzianych sytuacjach życiowych. Jednak przez częstą korelację tych ubezpieczeń z ubezpieczeniami inwestycyjnymi, a także sprzedaż tych produktów w nieetyczny sposób, wiele osób uważa je za produkty wysoce ryzykowne. Dzisiaj rozprawimy się z mitami dotyczącymi ubezpieczeń na życie. Czy warto je wykupić? Jeśli tak, to czy również z innymi produktami?

Ubezpieczenie na życie i polisa inwestycyjna

Wielu agentów ubezpieczeniowych sprzedających ubezpieczenia próbuje namówić swoich klientów na produkty inwestycyjne skorelowane z ubezpieczeniem na życie. Jest to produkt hybrydowy, który składa się z dwóch części, pierwszej ubezpieczenia na życie i drugiej inwestycyjnej.

ubezpieczenie na życie człowiek na wózku inwalidzkim garnitur zdjęcieWiele osób ma mylne przeświadczenie, że całość składki w takim wypadku przeznaczona jest na inwestycje, co nie jest prawdą. Składka w polisolokatach jest dzielona i tylko część kwoty trafia na oszczędności. Przy zakupie tego typu produktów, należy pamiętać, że każde inwestycje są ryzykowne, w związku z tym nie zawsze się na nich zarabia, a czasem nawet traci, gdy koszty obsługi produktu są wysokie, lub wybrane fundusze tracą.

Sprawdź też: W jakich walutach trzymać oszczędności? Dolar, euro, frank szwajcarski?

Kupując tego typu produkty, warto zastanowić się, czy korzystać z tego produktu, czy zainteresować się indywidualnym inwestowaniem w fundusze, co będzie wiązało się z takim samym ryzykiem, a często niższymi kosztami obsługi.

Samo ubezpieczenie na życie zabezpiecza Cię przed wystąpieniem różnych nieprzewidzianych zdarzeń w życiu jak np.:

  • pobyt szpitalu,
  • wystąpienie różnych chorób,
  • a także śmierć.

Jest ono gwarancją dla Ciebie, że gdy pogorszy się stan twojego zdrowia, ty i twoi bliscy nie pozostaniecie bez środków finansowych.

Sprawdź też: Ranking Kont Oszczędnościowych

Polisolokata czy samo ubezpieczenie na życie?

Polisolokaty przeznaczone są dla osób o bardzo stabilnej sytuacji finansowej, które akceptują spore ryzyko związane z inwestycjami, a także chcą mieć produkt, który zabezpieczy ich życie. Osoby decydujące się na tego typu produkty muszą mieć podstawową wiedzę na temat inwestowania, a także rozumieć koszty związane z zarządzaniem kapitałem.

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych wprowadza produkty z gwarancją zwrotu wpłaconego kapitału, więc przy ponoszeniu strat i odliczeniu opłat, pewne jest, że przynajmniej część wpłaconego kapitału powróci w ręce inwestora, co nieco zwiększa bezpieczeństwo inwestycji, jednak nie niweluje ryzyka. Często okazuje się, że inwestowanie indywidualne przynosi lepsze rezultaty, albo wiąże się z takim samym poziomem ryzyka, jak uczestnictwo w funduszach.

Polisa na życie jest natomiast produktem, przeznaczonym dla osób, które rozumieją ryzyko, jakie może wiązać się z różnymi sytuacjami życiowymi. Stanowi doskonałe zabezpieczenie bliskich przed zdarzeniem, takim jak śmierć, które nie tylko wiąże się z kosztami, ale także może wpędzić w kłopoty finansowe inne osoby, jak np. podczas spłaty kredytu hipotecznego, gdy najbliżsi pozostają z długiem. Polisa na życie również zabezpiecza finansowo w okresach częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy wywołanymi zdarzeniami losowymi, co może pomóc przetrwać ten trudny okres, lub zapewnić środki na leczenie.

Sprawdź też: Budżet domowy – czym jest i jak go zaplanować? Samodzielnie w zeszycie czy w aplikacji?

Ubezpieczenie na życie czy polisolokata? Podsumowanie

Świadomy wybór ubezpieczenia na życie jest bardzo ważny dla każdego, kto chce mieć gwarancję bezpieczeństwa dla siebie i najbliższych. Nie trzeba od razu korzystać z produktów inwestycyjnych, wymagających regularnych wpłat, gdyż one wymagają wiedzy o działaniu rynków finansowych. Samodzielne ubezpieczenie na życie jest dobrym wyborem dla każdego, niezależnie od sytuacji finansowej i życiowej, gdyż daje wiele gwarancji, umożliwiających normalne życie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach.

Sprawdź też: Jak uzyskać odszkodowanie za źle wykonany zabieg medyczny?