Niesiona m.in. postulatem wprowadzenia programu Rodzina 500+, partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła w 2015 roku większość mandatów sejmowych, a więc uzyskała samodzielną władzę. Za program 500+ odpowiedzialna stała się nowo powołana minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska działająca w ramach rządu Beaty Szydło.

Początki świadczenia 500+ w Polsce

Dziecko wsparte programem 500 plusSzybko okazało się, że w budżecie nie ma aż tak dużej ilości pieniędzy, jakich spodziewało się kierownictwo PiS-u. Ogłoszono, że na początku program 500+ będzie obowiązywał tylko i wyłącznie na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenia tego pozbawieni zostali więc jedynacy. Ustalono, że pieniądze będą wypłacane po złożeniu odpowiedniego wniosku w MOPSie.

Pierwsze świadczenia z tytułu 500+ zaksięgowały się na kontach Polaków w kwietniu 2016 roku. Pikująca w sondażach partia rządząca wystrzeliła wówczas w górę. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, świadczenie przyznano dopiero drugiemu dziecku, a nie każdemu, ale dla wielu Polaków było to już wystarczające, żeby poczuć się docenionym i zauważonym.

500+ na każde dziecko

Lider PiS-u, Jarosław Kaczyński zapowiedział rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko na konwencji programowej w lutym 2019 roku. W kwietniu, na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przegłosowano w Sejmie stosowną ustawę – świadczenie 500 zł również dla pierwszego dziecka rozpoczęto wypłacać od lipca.

W październiku odbyły się natomiast wybory parlamentarne, które zostały ponownie wygrane przez Prawo i Sprawiedliwość. Najprawdopodobniej, świadczenie na pierwsze dziecko zostało wprowadzone właśnie ze względu na zbliżające się wybory i uchwalone zostały przez chęć osiągnięcia w nich lepszego wyniku. Strategia obrana przez kierownictwo PiS-u okazała się słuszna – Polacy faktycznie wygrali partię na kolejną kadencje samodzielnych rządów.

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka? – kliknij i dowiedz się już teraz.

Co dało Polakom Rodzina 500 plus? Skutki ekonomiczne i demograficzne

Świadczenie „Rodzina 500 plus” jest sztandarowym i najbardziej popularnym projektem przeprowadzonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Pieniądze zostały skierowane do milionów Polaków, co istotnie poprawiło ich domowe budżety i pozwoliło zapewnić dzieciom większy komfort życia. Spora część wyborców doceniła ten fakt bardziej niż potężne infrastrukturalne projekty Platformy Obywatelskiej. Dla wielu pomoc państwowa okazała się wyjątkowo pomocna, szczególnie tym, którzy żyli w tragicznej sytuacji materialnej.

Krytyka świadczenia – główne argumenty

Krytycy wypłacania świadczenia wskazują, że jest to gigantyczne obciążenie budżetu państwa, które wzmacnia zadłużenie kraju względem PKB. Twierdzą również, nie bez racji, że otrzymywanie świadczenia skłoniło wiele kobiet do porzucenia pracy zarobkowej i życia z 500 plus (a więc całkowicie na koszt państwa).

Warto również powiedzieć, że wedle statystyk GUS dzietność w Polsce wcale nie wzrosła – nadal rodzi się w naszym kraju za mało dzieci, aby efektownie utrzymać w przyszłości system emerytalny. 500+ stało się też przedmiotem kpin – wielu sądzi, że wyborcy PiS-u dali się przekupić za świadczenie, co znajduje potem odzwierciedlenie w wynikach wyborów.