Pracownicze Plany Kapitałowe, a więc w skrócie PPK to nic innego, jak w pełni nie tylko prywatny, ale również dobrowolny sposób oszczędzania pieniędzy powiązany z III filarem systemu emerytalnego. PPK tworzy nie tylko sam pracodawca, ale również pracownik i budżet naszego państwa, co za tym idzie wszyscy do niego dokładają.

Cele oszczędzania w ramach PPK

Szczęśliwi emeryci w podróży z oszczędności w ramach PPK

Szczęśliwi emeryci realizujący swoje marzenia o podróżach dzięki środkom zgromadzonym w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych

PPK ma sprawić, iż zaczniemy nie tylko bardziej oszczędzać, lecz przede wszystkim w niedalekiej przyszłości nasze emerytury będą znacznie wyższe, jest to rozwiązanie jakie dopiero wchodzi w życie.

Co w gruncie rzeczy zakładają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Najważniejsze założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych to:

  • Obowiązkowe ich wprowadzenie przez każdą firmę, która zatrudnia pracowników i jednocześnie płaci składki na ZUS,
  • PPK ma być dobrowolnym programem, który polepszy naszą sytuację finansową w kontekście ewentualnej emerytury,
  • Na samym początku PPK musiały wprowadzić firmy i przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób,
  • Stawka jaka będzie obowiązywać to 2%, które uiszcza pracownik a 1,5% leży w gestii pracodawcy,
  • Jeżeli w danej firmie działa Pracowniczy Program Emerytalny, to PPK nie musi być wprowadzony,
  • Pracodawca może samodzielnie wybrać odpowiedni fundusz, do którego trafią oszczędności pracownika.

Kogo obejmie PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają dotyczyć przeszło 11 milionów Polaków w wieku od 18-55 roku życia, w momencie gdy zdecydują się na takie rozwiązanie już pierwsza składka będzie nijako ich kapitałem w aspekcie oszczędności, które generują na przyszłość. Warto tutaj dodać, iż w razie śmierci są one dziedziczone przez osobę, która zostanie do tego upoważniona. W niektórych przypadkach i sytuacjach będzie możliwość wypłaty 1/4 zebranej kwoty, jakiej nie trzeba będzie zwracać.

Czy dobrym rozwiązaniem jest wdrażanie PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązują już w wielu europejskich krajach. Można powiedzieć, iż jest to rozwiązanie oraz opcja nie tyle popularna, co sprawdzona pod względem tego co oferuje. Niemcy czy Wielka Brytania już od dawna bazują na własnych odpowiednikach kapitałowych planów emerytalnych w aspekcie swoistego oszczędzania środków finansowych.

Dlatego nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż PPK to dobre posunięcie, a nawet możliwość w niedalekiej przyszłości zabezpieczenia bytu finansowego Polaków, którzy zechcą przejść na emeryturę. Jak wszyscy doskonale wiemy, wysokość świadczeń w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia.

PPK ma to zmienić i sprawić, że rzeczywiście oszczędności jakie uzbieramy w taki właśnie sposób z czasem zaprocentują, a nawet przyniosą dodatkowy dochód. Już dziś można śmiało powiedzieć, że Pracownicze Plany Kapitałowe to w pełni atrakcyjne rozwiązanie, forma lokowania i oszczędzania pieniędzy a nawet co oczywiste zabezpieczenia nas w aspekcie finansowym.

Więcej na temat PPK przeczytają Państwo na: https://darmopozyczka.pl/ppk-czy-warto-od-kiedy-jak-zrezygnowac-pracownicze-plany-kapitalowe/