Pożyczka gotówkowa to popularny produkt finansowy, który pozwala pozyskać dodatkowe środki na realizację dowolnych celów konsumpcyjnych. W artykule omówimy specyfikę pożyczek z oprocentowaniem stałym i zmiennym. Podpowiemy, czym się od siebie różnią i która z nich okaże się lepszym wyborem.

Remont mieszkania, kupno samochodu, zimowe ferie w tropikach — dzięki pożyczce gotówkowej brak środków finansowych nie będzie już przeszkodą w realizacji planów i marzeń. Czym jest pożyczka gotówkowa i kto może po nią sięgnąć?

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa jest rodzajem kredytu konsumenckiego. Pozyskane z niej pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością. W zależności od instytucji finansowej kwoty pożyczek gotówkowych wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych, a pożyczkodawca wypłaca środki jednorazowo — na rachunek pożyczkobiorcy. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez kilka lat.

Kto może sięgnąć po pożyczkę gotówkową?

Każda instytucja finansowa stawia pożyczkobiorcom własne warunki. Na szczęście, w większość przypadków nie są one wygórowane, a dla osoby, która ma stałe zatrudnienie, pozyskanie dodatkowych środków nie powinno być źródłem problemu. Jako niepisany standard możemy przyjąć, że pożyczkę gotówkową może otrzymać wnioskujący:

  • pełnoletni;
  • posiadający dowód osobisty, numer PESEL i pełną zdolność do czynności prawnych;
  • posiadający wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie terminach.

W zależności od sposobu naliczania odsetek pożyczka może przybierać formę pożyczki gotówkowej z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

Pożyczka gotówkowa oprocentowanie stałe czy zmienne?

Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem zmiennym to pożyczka, której oprocentowanie zależy od wskaźnika WIBOR — stopy procentowej, po której banki udzielają pożyczek innym bankom. Jeśli wartość WIBOR-u uleganie zmianie, pociągnie to ze sobą także zmianę oprocentowania pożyczki. Jeśli wybierzesz taką konstrukcję, w całym okresie spłaty wysokość raty może więc ulegać zmianom — korzystnym lub mniej korzystnym dla Twojego portfela.

Pożyczka z oprocentowaniem stałym to, jak wskazuje jej nazwa, pożyczka ze stałą (bazową) stopą oprocentowania przez cały okres spłaty. W przeciwieństwie do zmiennych konstrukcji opartych na wskaźniku WIBOR, ta jest niezależna od wahań stóp procentowych. W praktyce oznacza to, że bez względu na jakiekolwiek czynniki, kwota raty nie ulegnie zmianie.

Oprocentowanie stałe czy oprocentowanie zmienne które z nich warto wybrać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy tu bowiem od aktualnej sytuacji gospodarczej, wysokości stóp procentowych (i prognozowanych zmian), potrzeb i oczekiwań kredytodawcy oraz szczegółowych warunków każdej z ofert.

Wybierając pożyczkę gotówkową ze stałym oprocentowaniem, zachowasz pewność, że Twoja rata nie wzrośnie, a co za tym idzie — całkowitą kontrolę nad budżetem. Sięgając po produkt z oprocentowaniem zmiennym, ponosisz pewne ryzyko. Jeśli oprocentowanie wzrośnie, co miesiąc będziesz musiał przelać na konto banku nieco wyższą niż zazwyczaj kwotę. Jeśli jednak zmaleje — odciążysz domowy budżet i zaoszczędzisz.

Konsekwencje wyboru pomiędzy pożyczką ze stałym i zmiennym oprocentowaniem odczują przede wszystkim osoby, które zdecydowały się na pożyczkę na wysoką kwotę, rozkładając spłatę na maksymalny okres. W przypadku pożyczek o wartości kilku czy kilkunastu tysięcy spłacanych przez kilka do kilkunastu miesięcy decyzja o wyborze rodzaju oprocentowania ma drugorzędne znaczenie. Dlaczego? W takim krótkim czasie ryzyko drastycznej zmiany wysokości stop procentowych jest bowiem stosunkowo niewielkie. Nawet jeśli wzrosną, przy niewielkiej kwocie finansowania różnice w kwocie raty nie zaburzą finansowej równowagi.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-ze-stalym-czy-zmiennym-oprocentowaniem-jakie-oprocentowanie-kredytu-gotowkowego-lub-hipotecznego-wybrac