Nie da się ukryć, że wychowanie dziecka jest sprawą kosztowną. Co więcej, znaczące ułatwienie państwa, jakim jest program 500 plus, stosunkowo wcześnie się kończy. Nasze dziecko, kończąc 18 lat, staje się dorosłe tylko w świetle prawa. Zwykle jest jeszcze przed nim pewien czas, poświęcony na edukację i usamodzielnienie, a to właśnie wtedy potrzebujemy najwięcej pieniędzy. Oszczędzanie na przyszłość dziecka jest więc koniecznością, nauczmy się to robić.

Systematyczne odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka

2 dzieci - chłopiec i dziewczynka - z oszczędnościamiPodstawa to regularne odkładanie pieniędzy. Zacznij od założenia konta oszczędnościowego, na początek przypiętego do twojego rachunku. Praktycznie każdy bank ma w ofercie taką opcję. Nie przejmuj się, że oprocentowanie tego rachunku jest w tej chwili znikome. Twoje dziecko ma kilka lat, a z czasem sytuacja może się znacząco zmieniać.

Nikt nie twierdzi, że stopy procentowe nigdy nie wzrosną. Naucz się i wyrób sobie odruch przelewania na to konto określonej kwoty. Na początek, może niech będzie to połowa otrzymywanej od państwa sumy. Pamiętaj, aby przelew wykonywać zaraz, gdy pieniądze wpłyną na twoje konto, inaczej zapewne szybko się rozejdą. Kiedy uskładasz konkretne pieniądze, z pewnością odczujesz satysfakcję.

Ryzykowne inwestycje groźne dla oszczędności dziecka

Z czasem, gdy oszczędności rosną, na pewno poczujesz pewną pokusę, aby je zainwestować. To całkowicie normalne, nie po to odkładasz pieniądze, aby zjadała je inflacja. Pamiętaj tylko o swoim celu. To pieniądze na przyszłość dziecka, a więc muszą być bezpieczne. Nie możesz zaryzykować ich utraty, a nawet niewielkiego uszczerbku. Musisz zainteresować się tylko takimi formami inwestowania, które są całkowicie bezpieczne.

Do ostrożnych metod inwestowania należą konta oszczędnościowe i lokaty, które gwarantowane są przez Państwowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty będącej równowartością 100 tys. euro. Tyle może przechowywać w jednym banku całkowicie bezpiecznie. Niestety lokaty i konta są w tej chwili bardzo słabo oprocentowane, ale w niektórych bankach uda się na pewno znaleźć jakieś promocje.

Obligacje skarbowe – czy nadal warto?

Równie bezpieczny instrument finansowy to obligacje skarbu państwa, których gwarantem jest polski rząd. Można być pewien, że te pieniądze także nie przepadną, a adresaci programu 500 plus mogą w nie zainwestować na naprawdę atrakcyjnych warunkach, tyle tylko, że wyłącznie do takiej kwoty, którą otrzymali od państwa.

Pytanie, które powstaje – to czy nadal obligacje cokolwiek płacą? Przy tak niskich stopach procentowych jak obecnie istnieje spore ryzyko, a nawet pewność, że zje je inflacja.

Edukacja finansowa dla pociechy

W pewnym wieku, bo już od 13. roku życia Państwa dziecka – warto założyć dziecku jego własne darmowe konto osobiste wraz z możliwością oszczędzania na rachunku. Żadne pieniądze nie zastąpią nawyku racjonalnego postępowania ze swoimi środkami finansowymi w dorosłym życiu. Warto dbać o to już wcześniej w myśl przysłowia: “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Pamiętajmy o jednym – należy rozsądnie podchodzić do inwestowania i zapoznać się z wieloma materiałami, by wyrobić swoje własne zdanie. Wszakże chodzi tu o przyszłość Państwa pociech.