Prowadzenie działalności zarobkowej wiąże się z koniecznością dopełniania obowiązków księgowych i płacenia podatków. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i tych, które prowadzą działalność gospodarczą. Jedną z formalności są koszty uzyskania przychodu. Są to wydatki, które ponosi się w celu osiągnięcia przychodów. Corocznym obowiązkiem wszystkich osób, które pozostają w jakimś stosunku pracy lub zarabiają jakiekolwiek dochody jest konieczność złożenia deklaracji PIT. Jest to związane nie tylko z pełnieniem obowiązków społecznych, ale przede wszystkim wymagane prawem. Jeśli zastanawiasz się, czy temat kosztów uzyskania przychodów w jakimś stopniu Cię dotyczy, zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem. Znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek i praktycznych porad, a to wszystko związane z kosztami uzyskania przychodów.

koszty uzyskania przychodu

Co to są koszty uzyskania przychodu?

Co to tak właściwie są koszty uzyskania przychodu? Jest to pewien rodzaj wydatku, który podpada pod kategorię prawa podatkowego. Oznacza wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. Po zmniejszeniu przychodu o te koszty, generuje się dochód. Innymi słowy można powiedzieć, że dzięki kosztom uzyskania przychodu można zarobić więcej, prowadząc działalność gospodarczą. Co można do nich zaliczyć? Z pewnością takie wydatki jak remont biura, zakup niezbędnych akcesoriów do pracy, opłaty za czynsz i media lub zakup oprogramowania komputerowego. Jednak nie jest to takie proste, bo w celu wygenerowania kosztów trzeba ponieść też pewne wydatki, niekiedy niemałe. Do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczają się na przykład wydatki na reprezentację lub osobiste potrzeby podatnika. Szczegółową listę takich wydatków można sprawdzić w odpowiedniej ustawie.

Jakie wyróżniamy koszty uzyskania przychodów?

Jeśli chodzi o osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ich przychody pomniejszane są o koszty uzyskania przychodów. Następuje to przed tym, zanim zostaną objęte podatkiem PIT. Dzięki temu możliwość ich rozliczenia wpływa na końcową wielkość dochodów, które podlegają opodatkowaniu PIT. Finalnie, pracownik może zapłacić niższy podatek. Koszty uzyskania przychodu są różne. Inne przy osobiście wykonywanej działalności artystycznej, a nie inne przy pracy nie związanej ze sztuką. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie e-pity. Jednak uogólniając, wyróżnić można:

  1. 50% koszty uzyskania przychodu – za między innymi przeniesienie prawa własności wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego, opłaty licencyjnej, za korzystanie z praw autorskich lub rozporządzanie nimi.
  2. 20% koszty uzyskania przychodu – nalicza się je w przypadku pracy na rzecz pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich, osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej, publicystycznej, trenerskiej, wliczając w to udział w konkursach, przychody z uprawiania sportu, z tytułu uczestnictwa w komisjach.

Jak złożyć PIT 2022 online?

Zastawiasz się, jak złożyć PIT online? Na szczęście jest to bardzo proste. Wszystko da się zrobić w intuicyjnym programie, w pełni zdalnie. Płatność podatku jest ułatwiona. Niektóre banki uruchamiają nawet specjalne przelewy, dzięki którym wniesienie opłaty do odpowiedniego urzędu skarbowego jest bardzo proste i przede wszystkim dużo szybsze. Warto pamiętać, że koszt uzyskania przychodu to nie taka prosta sprawa. Warto poczytać wartościowe informacje na ten temat, a jeśli dany przypadek okaże się dość skomplikowany, skorzystać z konsultacji księgowej.