Polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku posiadania konta firmowego, jednak i tak wielu z nich decyduje się na jego założenie. Kluczowe w tym wypadku jest podpisanie umowy o prowadzenie rachunku w banku, który oferuje najwięcej profitów. Sprawdź, jak wybrać najkorzystniejsze konto firmowe.

  1. Konto firmowe dla operatywnych przedsiębiorców
  2. Jak wybrać firmowe konto bankowe?

Najlepsze konto firmowe to takie, które generuje niewielkie koszty utrzymania rachunku i korzystania z jego podstawowych funkcjonalności. Dla przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, ważne jest również subkonto VAT oraz możliwość dokonywania przelewów w ramach mechanizmu podzielonej płatności.

Konto firmowe dla operatywnych przedsiębiorców

Prowadzenie własnego biznesu wymusza na właścicielach firm ciągły dostęp do środków zgromadzonych na firmowym koncie, dlatego ważne, aby z rachunku firmowego można było korzystać non stop, o każdej porze, również w podróży. Wybierając bank, warto zwrócić uwagę, czy posiada on aplikację mobilną na smartfony oraz możliwość korzystania z bankowości elektronicznej. Nieodzowna jest również opcja użytkowania karty płatniczej lub wydanie dodatkowych kart do konta, np. dla kadry zarządzającej, a dla tych, którzy oprócz transakcji bezgotówkowych operują również gotówką, darmowe wypłaty z bankomatów.

Najlepsze konto firmowe pomaga przedsiębiorcy prowadzić biznes i nie generuje dodatkowych kosztów. Porównując ze sobą poszczególne oferty, należy sprawdzić ile wynosi miesięczna opłata za prowadzenie rachunku, płatności kartą lub samo użytkowanie karty. Najtańsze jest oczywiście darmowe konto firmowe – ma je w swojej ofercie coraz więcej banków, jednak brak opłaty za prowadzenie konta jest zwykle obwarowany kilkoma warunkami. Najczęściej wystarczy, że przedsiębiorca wykona w cyklu miesięcznym jeden przelew do ZUS lub urzędu skarbowego, a bank nie naliczy opłaty za rachunek firmowy.

Firmowe konto bankowe niejednokrotnie otwiera przedsiębiorcy drogę do skorzystania z innych ofert banku prowadzącego rachunek. Nie warto więc ograniczać się jedynie do weryfikacji samego konta, ale wskazane jest także sprawdzenie, czy w związku z posiadaniem konta w danym banku, umożliwia on skorzystanie z innych produktów na preferencyjnych zasadach. Do tych produktów należą często kredyty i leasingi, a także podpisanie umowy na firmową kartę kredytową lub skorzystanie z linii debetowej w koncie.

Jak wybrać firmowe konto bankowe?

Do założenia konta firmowego wystarczy podpisanie umowy. Zanim jednak do tego dojdzie, warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji i zorientować się, ile wynoszą opłaty za niestandardowe przelewy lub przewalutowanie środków. Inne opłaty są bowiem związane z kontem firmowym w walucie polskiej, a inne dotyczą konta bankowego w walucie obcej. Warto też przemyśleć, czy potrzebujesz fizycznych oddziałów banku do przeprowadzenia transakcji. Jeśli tak, wybierz bank, który posiada placówkę w rejonie, w którym poruszasz się najczęściej.

Jak widać, założenie “jakiegoś” konta to za mało; trzeba wybrać takie, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. W tym celu można posłużyć się narzędziem znacznie ułatwiającym porównanie poszczególnych ofert. Jest nim ranking kont firmowych firmowybank.pl, dzięki któremu w kilka minut można sprawdzić, który bank oferuje obecnie najlepsze warunki. Opisuje on najlepsze konta firmowe, jakie aktualnie ma do wyboru przedsiębiorca, dlatego to dobry punkt wyjścia do kolejnych, pogłębionych analiz najkorzystniejszych ofert.