Inflacja to określenie bardzo znane z początków transformacji ustrojowej w Polsce. Wówczas przemiany gospodarcze, uwolnienie cen i ich urynkowienie spowodowało tzw. hiperinflację. Jak uchronić nasz kapitał przed inflacją? W jakie aktywa lub pasywa ulokować gotówkę, aby nie straciła ona na wartości?

Metody obrony kapitału przed inflacją

Inflacja to spadek wartości pieniądza lub inaczej mówiąc jego siły nabywczej. W efekcie tego za przykładową kwotę z upływem czasu będziemy mogli nabyć mniejszą ilość dóbr. Należy zatem pamiętać, iż trzymanie gotówki w przysłowiowej „skarpecie” lub na koncie oszczędnościowym w banku, w długim okresie czasu może spowodować, utratę jej wartości.

Poniżej przedstawiamy 3 popularne środki – inwestycje, które mogą pomóc obronić się przed obniżeniem wartości Państwa oszczędności.

Nieruchomości

Od lat inwestowanie w nieruchomości w dużych aglomeracjach to uznawana za bezpieczną lokata kapitału. Ceny mieszkań stale rosną od początku lat 90-tych zeszłego stulecia. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • ciągły napływ społeczeństwa ze wsi do miast,
  • migracja cudzoziemców zza wschodniej granicy,
  • nadal spory brak mieszkań oraz
  • niskie koszty kredytu – skutecznie napędzające ten rynek.

W efekcie, w długim okresie czasu nieruchomości to biznes przynoszący stały dochód oraz skutecznie chroniący nas przed inflacją. Warto wspomnieć, iż sama nieruchomość zyskuje na wartości, a możliwość jej wynajmu generuje dodatkowy zysk. Wadą lokaty kapitału w nieruchomości to tzw. niska płynność, czyli brak możliwości szybkiej sprzedaży i spieniężenia.

Złoto

Złoto to kruszec będący formą zabezpieczenia wielu państw, gotówki będącej w obiegu na rynku danej gospodarki. Za każdym razem, gdy widnieje ryzyko poważnych konfliktów zbrojnych na świecie, zamachów terrorystycznych czy tak jak teraz pandemii, złoto to bezpieczna przystań dla inwestorów. W złoto można inwestować na wiele sposobów. Kupując jednostki:

  • w funduszach inwestycyjnych zabezpieczonych na złocie,
  • fizyczne sztabki czy monety,
  • akcje spółek wydobywczych

Zabytkowe auta

Mały Fiat 126pJednym ze sposobówm aby uchronić nasz kapitał przed inflacją jest ulokowanie go w zabytkowe auta. Chodzi o tzw. „youngtimery”, których wartość z roku na rok wzrasta. Przykładem mogą być auta polskiej produkcji z lata 80-tych i 90-tych zeszłego wieku.

Malejąca podaż samochodów w dobrym stanie, a stale rosnące zainteresowanie winduje ich ceny. Warto prześledzić portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi aby zweryfikować w jakich cenach dostępne są popularne niegdyś „maluchy”, „duże fiaty” czy polonezy.

Rynek wtórny „youngtimerów” skupia się wokół specjalistycznych forów internetowych, miłośników starej motoryzacji. Warto prześledzić jak rozwija się ten biznes i spróbować również swoich sił. Przy okazji skutecznie zabezpieczymy nasz kapitał przed utratą wartości.

Inflacja – jak uchronić nasz kapitał?

Podsumowując, jest wiele możliwości ochrony naszej gotówki przed rosnącą inflacją. Niskie stopy procentowe i znikomy zysk na lokatach to rozwiązanie nieadekwatne do aktualnych możliwości rynku. Nim podejmiemy decyzję o ulokowanie naszych pieniędzy w wyżej wymienione aktywa, sprawdźmy jak działa poszczególny rynek, jaka jest jego płynność i jak zachowywał się na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Na podstawie tej wiedzy bezpiecznie wybierzemy najbardziej odpowiadający nam wariant.