Praca zdalna, zwana inaczej z angielskiego home office’em stała się bardzo popularna w dobie pandemii. Dla części osób był to nowy sposób organizacji codziennych obowiązków dla drugich codzienność od kilku lat. Powstaje jednak pytanie, jak pracować. Jak zaplanować dzień pracy? Jakie nawyki wykształcić? Jak stworzyć efektywny Home Office aby pracować mądrze?

Efektywny home office – jakie zasady pracy zdalnej wprowadzić?

Laptop i kodowanie na home office - pracy zdalnejPrzeanalizujmy nad czym warto się skupić pracując zdalnie, tak by w pełni wykorzystać możliwość pracy z domu. Poniżej znajdziecie kilka nawyków oraz zasad, dzięki którym będziemy pracować dużo bardziej efektywnie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikiem na etacie, czy prowadzimy własny biznes, warto wykonywać swoje obowiązki, tak by nie marnować cennego czasu.

Nawyki i zasady:

 • Ustal godziny pracy „od do” niezależnie do tego czy pracujesz z rana czy wieczorami.
 • Ustal scenariusz dnia i harmonogram działania, aby realizować założenia danego dnia krok po kroku.
 • Ustal priorytety zadań w swoim harmonogramie tj.:
  – w pierwszej kolejności zadania kluczowe, które będą miały wpływ na realizację twoich celów zawodowych i na twój biznes,
  – w drugiej kolejności zadania mające najwyższy wpływ finansowy, czyli te które przyniosą ci największy zysk,
  – następnie zadania mało ważne ale niezbędne do funkcjonowania twojego biznesu, takie jak wszelkiego rodzaju pracę administracyjne,
  – pozostałe zadania.
 • Pracuj w blokach czasowych tak, by osiągnąć maksimum koncentracji. W zależności od wykonywanej pracy może to być np. 1 godzina pracy i 10 minut przerwy.
 • Ogranicz odbieranie telefonów do minimum. Jeżeli możesz to deleguj takie zadanie. Wycisz powiadomienia na telefonie w kontekście sms-ów, komunikatorów czy powiadomień z aplikacji typu Facebook lub Instagram.
 • Podczas home office oraz nauki zdalnej ustal małżonką kto o danej porze zajmuje i opiekuje się dziećmi.
 • Efektywny home office to również ustalenie zasad z rodziną, iż będąc w pracy zajmujemy się pracą. Chodzi o nierozpraszanie innymi czynnościami domowymi w trakcie ustalonych wcześniej godzin „od do”.

Sprawdź też:

Efektywny home office i praca zdalna – podsumowanie

Wymienione wyżej zasady oraz nawyki pozwolą nam na pełną koncentrację w trakcie pracy. Narzucony reżim pozwoli nam w 100% wykorzystać każdą minutę naszej aktywności zawodowej. Dzięki temu uzyskamy wysoką efektywność a co za tym idzie możliwy wysoki zarobek za naszą pracę. Chociaż niełatwo wprowadzić takie nawyki w życie to przy odrobinie wytrwałości szybko zauważymy jak udało nam się wypracować efektywny Home Office.