Zdolność kredytowa… Bodaj największa tajemnica bankowa. Niby, tak zupełnie teoretycznie wiemy, że jeśli pracujemy i zarabiamy pieniądze, powinniśmy zdolność kredytową mieć i żadna to łaska. Tylko to nie do końca prawda, bo zarobki zarobkom nie równe, a i praca niekoniecznie równa innej pracy. Jakie dochody liczą się dla banku?

Zdolność kredytowa – zasady obliczania dochodów

Jest kilka prostych zasad, o których zbyt często zapominamy. Bank, aby uwzględnił dochód, musi przede wszystkim sprawdzić dokumentację jego otrzymywania. To proste, jeśli dostajesz wynagrodzenie w kopercie, po cichu i w gotówce, to dokładnie tak, jakbyś nie zarabiał. Łamiesz prawo i raczej nie chwal się tym nikomu, a w szczególności bankierom i urzędnikom skarbowym.

kalkulator bankowy - ocena zdolności kredytowej zdjęcie

Zdjęcie od mikecohen1872

Równie nieistotne jest to, że regularnie wspomaga cię mama i ciocia z Ameryki. Dla banku twój dochód musi być:

  • stały,
  • legalny i
  • możliwy do osiągania w przyszłości.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Ideał ideałów. Klient zatrudniony na takiej umowie jest po prostu stworzony pod miarę banku. Jeśli do tego trwa już od trzech miesięcy… Tylko zbyt często do takiej umowy dochodzimy w życiu zbyt późno, a wiek ma także bardzo duże znaczenie. Czterdziestka jest datą graniczną, potem z roku na rok, nawet z taką szytą na miarę bankowców umową, będzie coraz trudniej.

Umowa, ale na czas określony

To już kłopot. Warto, by była zawarta przynajmniej pół roku temu, ale i tu bankowcy nie będą zbyt szczęśliwi. W końcu, jaka jest gwarancja, że pracodawca ci ją przedłuży? Można go wprawdzie poprosić o tzw. promesę, czyli przedstawienie zaświadczenia, że faktycznie planuje cię zatrudnić. Tylko, przykro będzie dowiedzieć się, że niekoniecznie. Pracodawca wcale nie ma obowiązku przedstawienia takiego dokumentu, to jego dobra wola.

Zlecenie lub dzieło

Tak, w myśl polskiego rządu to śmieciówki. Tylko bankierzy myślą o wiele bardziej realistycznie i zdają sobie sprawę, że czasami dla obu stron to po prostu wygodna forma. W końcu, nikt nam nie broni pracować w tej formie nawet kilka lat. Dla banku zupełnie wystarczające jest, że ze swoim pracodawcą masz umowę już od roku. Nieco bardziej kłopotliwa jest sytuacja, gdy taką relację nawiązałeś z kilkoma pracodawcami. W tym momencie przemyśl…

Sprawdź też: Pożyczki na dowód – także dla bezrobotnych? Ranking

Działalność gospodarcza

Niestety, biznes nie ma w Polsce lekko szczególnie, gdy jest dopiero na początku drogi. Tak naprawdę, jeśli nie prowadzisz działalności od roku, nawet nie masz po co wchodzić do banku. W części banków konieczne jest, by był to pełen rok kalendarzowy, aby na podstawie średniej udało się wyliczyć twój dochodów. Ba, to nie jedyny parametr, bo ważne jest także to, w jaki sposób się rozliczasz. Jeśli na podstawie ryczałtu, licz się z tym, że bank uzna ci mniej więcej połowę dochodu.

Dochód z wynajmu nieruchomości

Niektórzy myślą, a może byt tak zostać rentierem i żyć z dochodów z najmu? Jasne, zwłaszcza że za atrakcyjnie położone mieszkanie, ciekawie urządzone bez trudu można uzyskać najniższą krajową. Nie myśl tylko, że może to być dochód z mieszkania kupionego na kredyt i raczej nie licz na to, że całość zwiększy twoja zdolność.

Sprawdź też: Metoda kopertowa w zarządzaniu domowym budżetem

Renta i emerytura

Renty niestety bywają terminowe i wówczas zostaną uznane za dochód tylko przez taki czas, na jaki zostały przyznane. Z kolei emerytura jest stałych dochodem, ale cóż, zwyczajnie, choć to przykre, jesteś za stary, by myśleć o kredycie.

Dochód z ziemi

Jesteś rolnikiem? Rozmawiaj w bankach spółdzielczych, bo w innych niewiele wskórasz, chyba że prowadzisz działalność gospodarczą, która przy okazji ma związek z rolnictwem czy hodowlą.