W lipcu 2020 roku Sejm RP uchwalił tzw. bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko. Można z niego korzystać opłacając atrakcje turystyczne – noclegi, parki rozrywki oraz inne miejsca, które znajdą się w specjalnej bazie. Program ma na celu wsparcie polskiej branży turystycznej, więc niech nie zmyli Państwa obrazek w artykule. Nie wydamy pieniędzy na zakup wycieczki zagranicznej. Do kiedy można wykorzystać i czy trzeba składać specjalny wniosek? O tym przeczytacie Państwo poniżej.

Jednorazowy bon turystyczny

Wnioski o bon turystyczny można składać od soboty 1 sierpnia 2020 r. Jest to jednorazowe świadczenie do wykorzystania w okresie do końca marca 2022 roku, Lista miejsc, w których można zapłacić tym bonem jest publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Podmioty te wcześniej rejestrują się w systemie PUE ZUS.

Bonem turystycznym można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które go przyznano. Stosowna lista jest na stronie ministerstwa: bonturystyczny.gov.pl.

Komu przysługuje “500 plus na wakacje”?

Bonu turystycznego nie można przeznaczyć na wycieczki zagraniczne, nawet zakupione w polskich biurach podróży, opłacających podatki w Polsce i dających pracę również wielu osobom w naszym kraju.

Bon turystyczny należy się dzieciom , które mają przyznane świadczenie 500+, a także beneficjentom dodatków wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Uprawnienia do bonu otrzymają dzieci, które urodzą się do końca 2021 roku.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Termin dotyczy samej płatności – usługa turystyczna może mieć miejsce później w czasie ferie i wakacji 2022 roku.

Czy bon turystyczny musimy wykorzystać tylko w jednym miejscu?

Bonem można dokonywać płatności wiele razy, aż do wyczerpania kwoty. W przypadku bonu nie obowiązuje kryterium zarobków, celem głównym jest tu wsparcie rodzin z dziećmi, podobnie jak w przypadku 500+. Bon jest ponadto wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Aby skorzystać z bonu turystycznego trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS.  Profil PUE można założyć przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny przychodzi na wskazany numer telefonu SMS-em lub EMAIL=em. Płacąc bonem trzeba podać specjalny 16 cyfrowy nr przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjne otrzymany SMS-em.

Czy bonem turystycznym płacimy tylko za dzieci?

Bonem można zapłacić za hotel lub imprezę pod warunkiem, że są to usługi świadczone na rzecz dzieci. Można nim opłacić kemping, rodzinny pobyt w hotelu, jednak nie zapłacimy nim za basen, zoo  czy kino.

Podmioty które mogą uczestniczyć w programie Bon Turystyczny

  • hotele,
  • pensjonaty,
  • gospodarstwa agroturystyczne,.
  • organizatorzy kolonii i obozów harcerskich, sportowych i rekreacyjnych.

Katalogiem firm, gdzie można realizować bony turystyczne zarządza Polska Organizacja Turystyczna. Udział w programie można zgłosić do końca trwania programu, czyli do 31 marca 2022 roku.

Swój bon turystyczny ma także Japonia mimo, że liczba zakażeń wirusem obecnie rośnie w tym kraju.