Założenie lokaty nie wydaje się w dzisiejszych czasach zbyt atrakcyjnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Podstawowym minusem takiego rozwiązania jest niskie oprocentowanie lokat bankowych i długi okres, na jaki musimy zamrozić nasze pieniądze. Czy oszczędzanie na lokacie się opłaca? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

Lokata bankowa 2022 – plusy

rachunek - monety polskie - złotówki i groszeJakie są pozytywy założenia terminowej lokaty bankowej? Wbrew pozorom, jest ich całkiem dużo. Jednym z najważniejszych jest łatwość założenia takiej lokaty. Opcja założenia lokaty online jest bardzo często dostępna w naszej bankowości internetowej.

Rozwiązanie takie upraszcza procedury i dzięki niemu założenie lokaty sprowadza się do kilku kliknięć. Do założenia lokaty nie jest też potrzebna żadna fachowa wiedza. Wybierając lokatę musimy zwracać przede wszystkim uwagę na jej oprocentowanie i okres lokowania pieniędzy. Po założeniu lokaty nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności i nadzorować stanu naszych oszczędności.

Sprawdź też: Przed podpisaniem umowy – o czym pamiętać? 10 rzeczy

Niskie oprocentowanie – otoczenie niskich stóp procentowych

Jak już wcześniej stwierdziliśmy, najsłabszym punktem lokat bankowych jest ich oprocentowane. Warto jednak sprawdzić, jakie mamy alternatywy. Błędnym podejściem do tematu jest zestawianie lokat bankowych z jednostkami funduszy inwestycyjnych. W przypadku tych drugich jesteśmy kuszeni archiwalnymi wynikami funduszy, które nie muszą powtórzyć się w przyszłości.

Inwestowanie w fundusze wiąże się także z ryzykiem utraty części zainwestowanych środków. W przypadku oszczędności na lokacie nie ponosimy w zasadzie żadnego ryzyka, więc obu produktów nie można zestawiać. Oprocentowanie produktów typowo oszczędnościowych, takich jak obligacje skarbowe czy też konta oszczędnościowe nie odbiega za bardzo na korzyść w stosunku do oprocentowania lokat.

Podsumowując, oszczędzanie na lokacie nie może być rozpatrywane jako konkurencja dla produktów inwestycyjnych obarczonych ryzykiem. Dlatego na pytanie o opłacalność oszczędzania na lokacie odpowiedź powinna być twierdząca. Dostajemy rozwiązanie, które będzie stanowiło duże ułatwienie dla nas w trudniejszych czasach. Oczywiście pod jednym ważnym warunkiem – wyższych niż obecnie stóp procentowych. Mamy również pewność, że środki, które powierzyliśmy instytucji finansowej wrócą do nas w pełnej wysokości.