Minie jeszcze sporo czasu nim całkowicie zrezygnujemy z gotówki na rzecz płatności kartami czy innymi bezgotówkowymi sposobami. Póki to się nie stanie, w obiegu będzie krążyło sporo bilonu, czyli monet o wszystkich nominałach. Co zrobić, gdy tego bilonu mamy uzbierane dużo? Rozwiązaniem są automaty w placówkach Narodowego Banku Polskiego.

Co zrobić z nadmiernym bilonem?

Wciąż wiele osób chętnie używa gotówki, czego konsekwencją jest otrzymywana reszta, łącznie z bilonem. Monetami można spokojnie obracać, stosując je do płatności. Często jednak bilon jest wykorzystywany jako sposób oszczędzania.

monety wypadające z sakiewki na czarnym tleWiele osób nadmiarowy bilon wrzuca do słoika czy pojemnika, co jest dobrym sposobem na odkładanie paru groszy w sposób niewpływający znacząco na nasz domowy budżet. Tych końcówek szczególnie nie liczymy, a zebrane razem w całość, mogą dać konkretną sumę.

Zbieranie bilonu to też od zawsze była domena dzieciaków, które w ten sposób gromadziły swoje pierwsze oszczędności. Wielu dorosłych kultywuje ten trend i pozwala własnym dzieciom gromadzić kolejne monety. Drobniaki mogą zdobywać jako:

  • resztki z zakupów,
  • przy sprzedaży butelek,
  • za wykonywanie drobnych prac itd.

Sprawdź teżRosnące wydatki w roku 2022. Jak nie utonąć w długach?

Gdzie wymienić łatwo bilon? Automaty NBP

Niestety gromadzenie dużych ilości bilonu kiedyś sprawiało problem. Problem stanowiła wymiana monet na banknoty. Biegało się po aptekach i innych sklepach, prosząc o wymianę to tu, to tam. Częściowo albo w całości. Trochę z tym zachodu było, a i czasu na liczenie się sporo traciło. Teraz jest na to rozwiązanie. Mowa o automatach na bilon w oddziałach NBP.

Maszyny automatycznie zliczające monety, wrzucane bez wcześniejszego sortowania, to najłatwiejszy sposób na pozbycie się dużych ilości bilonu. Wystarczy wrzucić monety do pojemnika, usuwając przy okazji inne drobne elementy, które się tam przypadkowo znalazły i uruchomić maszynę.

Na koniec wymiany dostaniemy kwit, z którym należy udać się do kasy. Możemy tam wypłacić gotówkę w banknotach lub przelać na rachunek bankowy.

Sprawdź teżCo zrobić, gdy rodzice nie mogą spełnić finansowych oczekiwań naszego dziecka?

Automaty w placówkach NBP

Automat przyjmuje wszystkie nominały polskich monet (z wyłączeniem monet kolekcjonerskich) i można je wsypać bez segregacji na owe nominały. W trakcie zliczania możemy dosypywać kolejne porcje monet. Nie ma tutaj górnej granicy, jaką kwotę można zamienić.

Do kwoty 10 000 usługa jest darmowa. Powyżej czeka nas opłata w wysokości 5%.

Co ważne, automaty mają ograniczoną pojemność, więc w przypadku wymiany bardzo dużej ilości monet, być może konieczna okaże się wymiana pojemnika z monetami, której dokona pracownik banku.

Gdzie znajdziemy takie maszyny? Automaty do wymiany bilonu stoją w każdym regionalnym oddziale Narodowego Banku Polskiego. Łącznie jest ich już 17 (z czego 2 w Warszawie). Z urządzenia można korzystać w godzinach pracy oddziałów.

Sprawdź też: