W naszych portfelach pojawia się coraz więcej kart – już nie tylko tych podstawowych kart płatniczych (debetowych) wydawanych do konta, ale również kredytowych. Do niedawna karty kredytowe kojarzyły się z prestiżem i wysokim statusem majątkowym ich posiadacza. Dzisiaj o taką kartę może starać się niemal każdy. Zanim złożymy wniosek o jej wyrobienie, zapoznajmy się z tym, jakie dokumenty będą nam potrzebne oraz czy dostaniemy kartę, jeśli nie dysponujemy stałym dochodem.

Wymagane dokumenty do otrzymania karty kredytowej

Chociaż kartę kredytową możemy uzyskać łatwiej niż kredyt, to jednak jednym z wymagań koniecznych do jej uzyskania jest wykazywanie stałego i udokumentowanego dochodu. Nie musi to być umowa o pracę, mogą to być również dochody z umów cywilnoprawnych (umowa-zlecenie, umowa o dzieło). W indywidualnych przypadkach bank może uwzględnić także inne źródła dochodu, takie jak dochód z wynajmu, stypendia i tym podobne.

karta kredytowa - płatność w terminalu płatniczym zdjęcieTrzeba jednak pamiętać, że nasze dochody muszą być stałe i potwierdzone stosownym dokumentem. To oznacza, że karty kredytowej nie otrzyma na przykład osoba bezrobotna lub pracująca w szarej strefie. Banki nie mogłyby pozwolić sobie na przyznawanie kredytów każdemu, ponieważ w przypadku trudności z ich spłatą, utraciłyby płynność finansową.

Wymagania banku, w którym posiadamy konto osobiste

Nie w każdym przypadku będziemy musieli przedstawić zaświadczenie od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach. Jeżeli o kartę ubiegamy się w tym samym banku, w którym mamy już konto osobiste (i na które wpływa nasze wynagrodzenie), wówczas do jej uzyskania zwykle wystarczy tylko potwierdzenie swoich danych. Co więcej, bank sam może zaproponować nam kartę kredytową z odpowiednim limitem na podstawie regularnych wpływów na konto.

Gdy natomiast nie mamy konta lub składamy wniosek w innym banku, najczęściej będziemy musieli wypełnić szczegółowy formularz, w którym trzeba będzie podać wszystkie dane dotyczące naszych dochodów, pracodawcy oraz miesięcznych wydatków i stałych zobowiązań.

Co w przypadku kart kredytowych z niskim limitem?

W przypadku kart z niskim limitem najczęściej wystarczy oświadczenie klienta, choć nie zawsze, konieczne może być bowiem także przedstawienie:

  • zaświadczenia od pracodawcy,
  • wyciągu z konta, na które wpływa nasze wynagrodzenie,
  • PIT-u za poprzedni rok.

A co w przypadku, gdy nie dysponujemy takimi dokumentami lub nasze dochody nie są zbyt wysokie?

Inne możliwości – pozabankowe karty kredytowe

Rynek nie znosi próżni toteż pojawiają się na nim atrakcyjne oferty również dla osób, które w banku spotkały się z odmową. Warto zwrócić uwagę na pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe – również tam możemy otrzymać pieniądze w wygodnej formie karty kredytowej. Taką kartą można posługiwać się dokładnie tak samo, jak tą wydaną przez bank.

Zwykle jednak nie posiada ona okresu bezodsetkowego (choć zdarzają się wyjątki), a za wykorzystany limit kredytowy będziemy musieli uiścić stosowną opłatę, oprocentowanie takiej karty zwykle jest również wyższe niż to w banku. To jednak dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują stałymi dochodami lub nie mogą ich udokumentować, a także przedstawicieli wolnych zawodów.

Dodatkowo, instytucje pozabankowe często przygotowują dla nowych klientów promocje, zatem warto śledzić aktualną ofertę.

Sprawdź też: Czy portfel stanie się przedmiotem bezużytecznym? Smartfon do wszystkiego

Dochody a szanse na otrzymanie karty kredytowej – podsumowanie

Bez względu na to, czy ubiegamy się o kartę kredytową w banku, czy w instytucji pozabankowej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach – ważne jest przede wszystkim uważne przeczytanie umowy oraz tabeli opłat i prowizji tak, aby nic nas w danej ofercie nie zaskoczyło.

Pamiętajmy też o tym, że popularny plastik w portfelu – choć niewątpliwie wygodny – jest zwyczajnym kredytem, który musimy spłacać w terminie, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych, często wysokich kosztów. Zastanówmy się więc czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest nam potrzebne i czy będziemy mogli spłacać je bez problemów.